Stavba asi dvoumiliardové spalovny komunálního odpadu v Chotíkově pokračuje. Spalovna má zpět platné stavební povolení, které vydal středočeský krajský úřad. Ten se věcí zabýval poté, co Krajský soud v Plzni v únoru na popud ekologických aktivistů povolení zrušil.

„Máme zpátky stavební povolení s písemným vyjádřením Středočeského kraje, že jsme v ničem nepochybili a naše dokumentace je v pořádku," uvedl generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela s tím, že končí konzervace a stavba pokračuje.

Milan Reiniger, zástupce odpůrců spalovny, kteří napadli nejdříve územní a pak i stavební povolení spalovny, připustil, že se zřejmě znovu obrátí na soud. Argumentuje tím, že pokud spalovna nemá platné územní rozhodnutí, nemůže se rozhodovat o stavebním povolení. „Je to naprosto nesmyslné a odporuje to veškerým stavebním předpisům a stavebnímu zákonu," prohlásil Reiniger.

Drápela tvrdí, že přerušení stavebních prací na spalovně znamená finanční škody, které zatím nelze konkrétně vyčíslit. „Čekají nás těžká obchodní jednání s generálním dodavatelem. Původní harmonogram je velmi těžko splnitelný a nevidím ho jako příliš reálný," uvedl. Hlavní příčinou zpoždění jsou podle něj právě obstrukce kolem stavebního povolení. Stavbu zastavil Krajský soud v Plzni. Vyhověl totiž aktivistům, kteří napadli podjatost plzeňského krajského úřadu, jenž o stavbě rozhodoval. Ministerstvo pro místní rozvoj ČR pak nechalo o stavebním povolení rozhodnout středočeský úřad. O územním rozhodnutí jedná ze stejného důvodu Jihočeský kraj, ten ale dosud nerozhodl.

Drápela už nevěří tomu, že by se mohl zahájit zkušební provoz zařízení koncem letošního roku tak, jak firma původně plánovala. Viděl by to spíše na začátek příštího roku, tedy na únor až duben.

„Budeme se o tom ještě dohadovat, protože musíme udělat dodatky ke smlouvám a řadu dalších věcí. Jsme pod zákonem o veřejných zakázkách. Věc bude velmi komplikovaná a obchodně náročná," uvedl Drápela.

Z nákladů na spalovnu už investor, tedy městská teplárna, zaplatil dodavateli 1,7 miliardy Kč, desetiprocentní zádržné vyplatí teplárna až po uplynutí zkušebního provozu. „Veškerá technologie už tam je. Chybí jen natáhnout kabely, rozběhnout řídicí systém a celé to nastavit," uvedl.

Spalovna měla původně dostat dotaci z EU, z toho ale už definitivně sešlo. Dotaci získal jen 6,5 kilometru dlouhý horkovod ke spalovně. Ten je už téměř hotov, chybí mu asi 600 metrů.

Do plného provozu by měla spalovna najet na jaře příštího roku. Spalovna už má smlouvami se svozovými firmami zajištěný veškerý odpad, tedy palivo. Plzeňská teplárenská přijala všech 36 lidí, kteří budou ve spalovně pracovat.

Reiniger: Nepřestalo se stavět ani na den

Když ztratila spalovna únorovým rozhodnutím Krajského soudu v Plzni účinnost stavebního povolení, aktivisté předpokládali, že bude zahájeno řízení o odstranění stavby a celá kauza se vrátí o několik let zpátky. Nestalo se tak. Zástupce Sdružení pro udržitelný rozvoj obce Chotíkov Milan Reiniger tvrdí, že stavební povolení nemělo být obnoveno, když stavba přišla už dříve o územní rozhodnutí.

Překvapilo vás rozhodnutí středočeského krajského úřadu o obnovení stavebního povolení spalovny?
Bylo zcela nečekané. Středočeský kraj vydal stavební povolení, přesto že na jihočeském krajském úřadě dosud probíhá územní řízení, které ještě není dokončené. To je naprosto nesmyslné a myslím, že to odporuje veškerým stavebním předpisům a stavebnímu zákonu. Protože když nemáte platné územní rozhodnutí, nemůžete vydat platné stavební povolení. Navíc nebylo vypsáno jakékoliv řízení a nebylo žádné místní šetření. Úřadu, které stavební povolení opětovně vydal, nemůže být vůbec známá celá řada skutečností. Přesto, aniž by s kýmkoliv tuto věc konzultoval, tak rovnou vydal rozhodnutí.

Není to tak, že když je vydáno stavební povolení, nemusí se už znovu rozhodovat o územním řízení?
Ne. Našli jsme několik rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, kde se naprosto jasně říká, že bez platného územního rozhodnutí nemůžete vydávat stavební povolení. To zcela odporuje principu stavebního zákona. Myslím si, že určitě nepostupovali správným způsobem.

Na stavbu se vrátili dělníci. Ozývaly se hlasy, že ve skutečnosti nikdy stavba přerušena nebyla. Teplárna ale tvrdila, že se stavba jen konzervovala.
Dělníci se vrátili, aniž by vlastně kdy odešli. Prohlášení ředitele Drápely, že se budou sčítat škody, jsou úsměvná. V podstatě se nepřestalo stavět ani na jeden den. My necháme teď celou situaci posoudit našimi právníky, prokonzultujeme to s nimi a zvažujeme podání další žaloby.

Na Středočeský kraj?
Rozhodně bychom napadali rozhodnutí Středočeského kraje, které je z našeho pohledu nesprávné. Navíc paralelně stále probíhá územní řízení, které by mělo vzít v potaz celou řadu věcí. Třeba nový zákon o EIA (posouzení vlivu stavby na životní prostředí), takže tam by měl proběhnout nějaký průzkum toho, jestli ta dosud vydaná rozhodnutí vyhovují i současnému právnímu stavu. Pro nás to určitě nekončí.