U zrodu výstavy stál před více než čtyřiceti lety strakonický fotograf František Zemen. „Určitě mě těší, že Žena znovu ožije. Bude to ale ještě náročná cesta. Doufám, že vše dopadne dobře,“ konstatoval. Kromě ryze organizačních záležitostí vidí jako nejsložitější kontaktování autorů, vybírání snímků a podobně tak, aby výsledná expozice byla dostatečně kvalitní.

Jak informovala místostarostka Ivana Říhová, bude Žena otevřenou soutěžní mezinárodní přehlídkou. Konat se bude každý druhý rok střídavě s mezinárodním dudáckým festivalem. „Uvažujeme i o doprovodných akcích – workshopech, autorských výstavách některého z významných fotografů a podobně,“ dodala. Vzniknout by měl i katalog. Výstava bude až na přelomu listopadu a prosince, aby bylo vůbec možné náročné přípravy stihnout.

Předcházející ročníky se konaly v městském domě kultury, ale i sokolovně. Nyní budou místem jejího konání sály na hradě.

Další změnou by mělo být to, že výstava nebude putovní jako kdysi. Toho František Zemen trochu lituje. „Mělo ji tak možnost vidět mnohem víc lidí a vešla více ve známost,“ podotkl.

Výstava se má konat pod patronací mezinárodní federace fotografů a ve spolupráci s významnýni českými autory. Od toho si město slibuje snazší získávání těch nejkvalitnějších snímků. Právě to by mělo pomoci navázat na její někdejší výbornou pověst.