„Již téměř 10 let nabízíme šanci být u toho, procházet se hradem Švihov, sledovat dávné legendy, setkávat se s jeho dávno mrtvými obyvateli. Zasmát se, poučit se, zpestřit si prázdniny. Noční prohlídky Vám otevírají unikátní šanci projít se minulostí a prožít večer, na jaký se dlouho a vděčně vzpomíná. To vše v provedení lidí, kteří s hradem už po léta žijí a do tvorby nočních prohlídek jsou zapojeni od jejich počátků,“ říká organizátor akce Vít Schmarc.

„Po léta jsme návštěvníkům hradního pána ukazovali jako prudkého a prchlivého člověka. Co takhle malou změnu: již žádný ukrutník a tyran, ale starostlivý šlechtic, který se vrací po měsících na svůj hrad, aby prověřil, jak bez jeho dohledu poddaní hospodaří? Neobyčejný a vtipný průvodce po jednom večeru, kdy se v čase přenesete do roku 1503, do nově dobudovaného hradu, v němž řádí poněkud zmatený purkrabí, útlocitný kat, počestný otec Benedikt, šašek a opilý šlechtic z daleké Francie. Letos se zkrátka noční prohlídky ponesou ve znamení změn. Diváci se zapojí do dění, šťastní dostanou funkci, méně šťastní skončí na mučidlech, ale tak už to na našem hradě chodí… na konci všichni ve zdraví vyjdou ven, bohatší o jeden nevšední večer,“ slibuje Schmarc.

Oživené noční prohlídky Švihova jsou přípraveny na konec srpna a začátek září. Správa hradu však již nyní doporučuje rezervaci vstupenek.