Dramatický kroužek tam vznikl v roce 1998 a od té doby připravily děti řadu pěkných představení. Soubor vedou manželé Marie a Miloslav Hořkých ve spolupráci s Jaroslavou Suchou.

„Již před rokem 1998 jsem s dětmi připravovala různé scénky a tak jsem přišla s nápadem udělat kroužek a navázat na tradici ochotníků. I když se to nezdá, letos uvedeme již sedmnácté představení. Na našem repertoáru jsou hlavně pohádky. Hrála se Vánoční růže, Jak rozesmát princeznu, O Vendulce a Vitouškovi, Kopretinka, Tři princezny na vdávání, Král 3333, Čert Makrela, Zkoušky čerta Belínka, Jak běží rok, Šípková Růženka, Princezna Rozmařilka, Sólo pro čerta a další. Hry vybírám většinou já. Scénáře sháním po knihovnách i u nás v Nezdicích, kde se divadlo hodně hraje. Nějaké knížky máme i doma,“ říká vedoucí souboru Marie Hořká.

„Za těch dvanáct let prošlo našim kroužkem skoro 130 dětí. Na každou hru si vybírám herce a herečky zvlášť. Pracovat s dětmi je sice hodně obtížné, jsou rozpustilí a chvíli neposedí, o to větší máme radost, když se představení vydaří,“ pokračuje Hořká.

Novodobí ochotníci si sami dělají kulisy i kostýmy. Pomáhají jim učitelé i spolužáci při hodinách výtvarné výchovy.

„Když je potřeba hudební doprovod, pomohou i učitelé z hudební školy jako pan Babka, paní Šťastná, Klečatská a další. Dokonce si s námi občas zahraje i malá kapela,“ dodává vedoucí.

Na novém představení, se podílejí, jak bývalí žáci základní školy, tak i ti současní.

„Tentokrát sehrajeme veselou pohádku O líných strašidlech. Děj pohádky se odehrává ve starém mlýně pod mottem: Bez práce nejsou koláče. Divákům se v hlavních rolích představí: hastrmanka - Alžběta Prokopová, čarodejnice - Jan Hořký, Anička-Martina Wirthová, selka - Jan Voch a další. Hudbu pro naše představení složil a nahrál Josef Polívka,“ doplnila informace Marie Hořká.