Jejich společným tématem je Šumava, oslavovaná slovem i fotografiemi. Všichni tři regionální tvůrci se mohou pochlubit již několikátou knihou v pořadí.

Malovaná Šumava

Fotograf Jan Kavale vydává svou šestou publikaci. V knize Šumava jako malovaná najdeme, dle jeho názoru, ty nejkrásnější snímky, které v průběhu života pořídil. Zatímco předchozí knihy byly vždy tématicky zaměřené, zde si úspěšný fotograf mohl dovolit zařadit své nejmilejší snímky, včetně drobných detailů ze šumavské přírody.

Objektiv zoologa

Ivan Lukeš, odborný pracovník muzea v Kašperských Horách, velký milovník šumavské fauny, strávil hodiny jejím pozorováním, aby vznikla publikace Šumava objektivem zoologa. Jeho celoživotní koníček přinese radost čtenářům s obdobnou zálibou. Spolu s autorem večerníčků a jedním z kmotrů knihy Václavem Chaloupkem rád vzpomíná na společné filmování přírody, třeba na první záběry oblíbeného Vydrýska pořízené právě na Kašperskohorsku.

Vyprávění z Hoidlí

S poněkud odlišnou tématikou se svým čtenářům představuje ve své třetí knize rodačka z dnes zapomenutých Předních Paští Marie Malá. Všímá si, jako ve svých předchozích dílech, tradic a života lidí na odlehlých místech Šumavy, už neexistujících obcí, popisuje místa, která identifikuje jen pár starousedlíků. Šumava – vyprávění z Hoidlí je kniha, která potěší srdce těch, kteří tu žili a mladé generaci nedovolí zapomenout na dobu nenávratně ztracenou, a přece nedávno minulou. Hoidle, zjednodušeně přeloženo z němčiny Pláně, jsou místa s bohatou historií, ale žádnou současností.

Společné téma Šumavy není náhodné. Vydavatel a nakladatel všech zmiňovaných knížek, tiskařské závody Typos Klatovy, sází na regionální autory. (mu)