„Jako rodačka z toho nejzapadlejšího koutu znám všechny pěšinky, cestičky, zkratky, po značkách moc nechodím. Mám svá oblíbená místa, kam se vracím. Například Knížecí Pláně, Filipovu Huť, Hůrku, Zhůří,“ jmenuje Marie Malá.
Tato sedmdesátnice na své oblíbené procházky vyráží plná elánu i dnes. Se stejnou chutí o Šumavě a životě na ní, dokáže psát a samozřejmě i vyprávět. Stejně tak tomu bude i v dokumentu – Putování časem paní Marie Malé, který bude 15. prosince v 17.30 hodin vysílat druhý program České televize. Snímek letos vyhrál soutěž dokumentárních filmů se sociální tématikou Nadotek v Ústí nad Orlicí.

Díky tomuto snímku mohou diváci navštívit leckterá neznámá a opomíjená místa v Národním parku Šumava, kde kdysi vládl čilý ruch, kde se lidé rodili, žili i umírali. Námět filmového dokumentu vytvořil režisér Ladislav Moulis, který k němu napsal i scénář a následně jej sestříhal. Jedinečný hudební doprovod složil Přemysl Haas. Film vyrobila Česká televize a byl natočen ve spolupráci se Správou Národního parku Šumava a Muzeem Šumavy v Sušici.

Marie Malá má také vzkaz pro své příznivce. „Přeji vše, co nesnadno se balí, to jest klid, pohodu a zdraví, maličký dárek, co srdce pohladí, rodinu, přátele, co nikdy nezradí, ke štěstí krůček, ke spokojenosti krok, nádherné Vánoce s šťastný nový rok,” přeje Malá.