Nezamyslice

Šumavský kulturní spolek Kašperské Hory, Římskokatolická farnost Nezamyslice, Občanské sdružení Lamberská stezka a Muzeum Šumavy pořádají v pátek 27. července od 19 hodin slavnostní koncert ve farním kostele Panny Marie v Nezamyslicích. „Představí se houslový virtuos Jaroslav Svěcený a Šumavské collegium, což jsou členové České filharmonie a Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Praze," zve Zuzana Jahnová z Muzea Lamberské stezky a infocentra v Žihobcích. V programu zazní díla A. Corelliho, A. Vivaldiho a J. S. Bacha.

Kašperské Hory

Koncert houslového virtuóza Václava Hudečka se souborem Pellantcollegium se uskuteční v gotickém kostele sv. Mikuláše v Kašperských Horách v sobotu 28. července od 20 hodin. „Členové souboru i sólista chtějí touto akcí také vzpomenout a uctít památku svého přítele a zakladatele svého kolegia, kontrabasisty a koncertního mistra Jiřího Pellanta, který měl své letní sídlo u Kašperských Hor a který letos na jaře náhle a nečekaně zemřel," informoval Vladimír Horpeniak z Muzea Šumavy Kašperské Hory.

Soubor Pellantcollegium, který tvoří přední hráči České filharmonie a Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Praze, v posledních letech obohacuje kulturní život v Pošumaví. Známá je spolupráce souboru s předními sólisty jako s flétnistou Jiřím Stivínem, houslisty Václavem Hudečkem a Jaroslavem Svěceným, trumpetistou Jaroslavem Kejmarem nebo hudebním skladatelem Jiřím Temlem.

„Účast Václava Hudečka na koncertu v Kašperských Horách je kromě pocty zesnulému příteli a kolegovi inspirována také pověstí kašperskohorského hřbitovního kostela sv. Mikuláše jako vynikajícího akustického prostoru. Václav Hudeček má k jihozápadním Čechám téměř krajanský vztah, v nedaleké Blatné prožil své dětství, v jižních Čechách, ale i na Šumavě zvláště v poslední době několikrát koncertoval," uvedl Horpeniak a doplnil, že Hudeček, žák legendárního houslisty Davida Oistracha, patří mezi světovou hudební elitu. V letošním roce slaví své významné životní jubileum.

„Hudečkův koncert se souborem Pellantcollegium, ve kterém zazní skladby starých evropských mistrů A. Vivaldiho, J. S. Bacha, A. Corelliho a J. Bendy, bude jistě pozoruhodnou kulturní událostí, přesahující region," uzavřel Horpeniak.