O Šumavě lépe píší autoři, kteří tu nežijí, než domorodci. Alespoň to napovídají výsledky dalšího ročníku soutěže Literární Šumava, které byly o víkendu slavnostně vyhlášeny v klatovské knihovně. Ani domácí básníci a prozaici se ale rozhodně za své příspěvky nemusejí stydět.

Letos se přihlásilo pětačtyřicet autorů z celé republiky, což je oproti loňsku, kdy jich byly tři desítky, poměrně výrazný nárůst. „Zajímavé je, že se letos autoři více přikláněli k tematice Šumavy. V některých předchozích ročnících se soutěž rozvolňovala do všeobecného psaní, ale letos se dvě třetiny příspěvků vztahovaly k Šumavě, Pošumaví, nebo tam alespoň byly přírodní motivy,“ informovala Deník předsedkyně poroty Helena Šlesingerová, která příspěvky hodnotila spolu s Petrou Hynčíkovou, Petrem Skarlantem a bývalým starostou Klatov Karlem Mrázem. „Myslím, že ani úroveň prací nebyla špatná. A to jak v mladší kategorii, tak i v kategorii od 25 let výše,“ pochvalovala si Šlesingerová.

Asi nejblíže ze všech soutěžících to na slavnostní vyhlášení měla klatovská učitelka Eva Jiříková, která se Literární Šumavy zúčastnila poprvé. „Píši už delší dobu do šuplíku, tak mi kamarádky řekly, ať už také napíši něco veřejně. Zúčastnila jsem se obou kategorií. V kategorii poezie to bylo takové psychologické zamyšlení nad tím, co to je přátelství a jak jde život, a co se týká prózy, tak to byly autentické příběhy ze života,“ svěřila se Deníku pedagožka, která nelitovala toho, že se mezi nejlepší neprosadila. „Vůbec mě to nemrzí. Jsem ráda, že jsem sem přišla a vyslechla si další příspěvky. Je to pro mě přínos a inspirace,“ řekla Jiříková.

Ocenění autoři:

Poezie do 25 let: čestné uznání: Kamil Princ.

Poezie nad 25 let: 1. Vladimír Stibor. 2. Delicie Nerková. 3. Hana Karolína Kobulejová. Póza do 25 let: čestná uznání: Anna Kolářová a Michal Zikmund.

Próza nad 25 let: 1. Josefa Růžičková. 2. Petra Štarková. 3. Dagmar Maňásková.

Zvláštní cena za příspěvek o Šumavě: Delicie Nerková.

Cena Františka Pravdy – cena Českého rozhlasu Plzeň: Zdeněk Huspek.