Tato akce se uskuteční první zářijový víkend na hradě Švihov. Kromě rytířského turnaje se skutečnými koňmi, který by se měl v případě hezkého počasí konat v sobotu 5. září, zhlédnou diváci i celou řadu šermířských, hudebních, tanečních i divadelních vystoupení. Festival pořádá pražská divadelní a šermířská skupina Bibus Spiritus. Název Půtky Švihovské v sobě skrývá podle jejích členů dva významy - kromě toho, že odkazuje na šermířské bitky a vzájemné potýkání, vzdává hold také někdejšímu slavnému pánu hradu Půtovi Švihovskému.

„Ke Klatovům jezdíme moc rádi, pět let jsme na nedalekém hradě Klenová pořádali začátkem července tradiční Klenozvání. Na Švihově jsme s naším programem poprvé a chtěli jsme přijít s něčím novým. Proto jsme oslovili kamarády z jezdecké šermířské skupiny Jízda svobodných rytířů, aby vystoupili se svými koňmi,“ řekl Jaroslav Krupka z Bibusu Spiritus.

Na festivalu se dále představí strakonická skupina scénického šermu Vendetta, třeboňský soubor historických tanců Campanello, divadelní sdružení Impudici a pražská šermířská skupina Streitax. Samotný Bibus Spiritus předvede tři hry ze svého repertoáru, z nichž jedna se odehrává dokonce ve staročeštině.
Kromě zhlédnutí mnoha soubojů a divadelních představení si návštěvníci mohou během obou dnů projít i tržiště a děti si budou moci vyzkoušet svoji šikovnost v zacházení s miniaturním vrhacím strojem i při dalších disciplínách. Akce začne v obou dnech městským průvodem, který vyjde do ulic v devět hodin ráno.