Vodní hrad Švihov láká v pátek a v sobotu 13. a 14. srpna na oživené noční prohlídky ve vybraných interiérech hradu. Tentokrát je připravena středověká detektivka o tom, kdo stojí za smrtí purkrabího. „Návštěvníky čeká napínavé i vtipné pátrání. V roli detektiva bude sám hradní pán Půta Švihovský, v roli svědků návštěvníci,“ láká kastelán hradu Lukáš Bojčuk.

Na prohlídky je nutné se včas telefonicky objednat. To však není ve Švihově všechno. Na tomto historickém objektu nastává i období letních pohádkových divadel. Při Havraních slibech se dozvíte i jak se dělá pohádka. Ve dnech 14, 21 a 28. srpna vždy ve 14 hodin uvidí návštěvníci příběh okradeného a zoufalého komedianta, kterému zpět na nohy pomohou noví přátelé – malí diváci, kteří se zároveň naučí, jak se dělá divadlo.

Hrad Velhartice zve v neděli 15. srpna v 15 hodin na pohádkové klaunské odpoledne s Víťou Marčíkem a večerní divadelní představení Romeo a Jůlie, které začíná ve 20.30 hodin.

Hrad Rabí láká na hradní festival loutek pod názvem Rábský floutek. „V letošním roce se koná již druhý ročník minifestiválku, který odstaroval 7. srpna. Na hrad přijedou během měsíce srpna tři loutkoherecké soubory potěšit nejen malé, ale i velké diváky. Festival pokračuje o víkendu druhým představením. „V sobotu 14. srpna přijede v rámci festivalu na Rabí Divadlo Kejklíř s pohádkou Tři zlaté vlasy děda Vševěda. Diváci zde od 15 hodin uvidí klasickou Erbenovu pohádku s krásnými loutkami, hezkými písničkami a silným příběhem. To je třičtvrtěhodina s loutkovým divadlem našich předků.

Jeden den v třicetileté válce můžete zažít v sobotu 14. srpna na zámku v Červeném Poříčí. „Prožijete jeden den v třicetileté válce na mimořádně zpřístupněném zámku v Červeném Poříčí. V zahradě zámku totiž rozbijí své vojenské tábory mušketýři z Modrého regimentu a Butlerovi dragouni. Od 9.00 do 16.00 hodin můžete zakusit útrapy oddílů mušketýrů a pikenýrů na bitevním poli, být přítomni výcviku mužstva v jejich táborech, pocítit na sobě tlak ohlušujících salv z velkého komorového děla a dalších palných zbraní a s děsem v očích sledovat vykonávání práva útrpného. Kromě toho se podíváte i do zámku, který s ohledem na probíhající dlouhodobou obnovu bývá veřejnosti přístupný jen příležitostně,“ zve do Červeného Poříčí pracovník Národního památkového ústavu v Plzni David Růžička.
Akce bude zahájena v 9.00 hodin ráno. Průběžně po celý den budou moci návštěvníci sledovat dění v táboře. Ve 13.30 a v 15.30 budou připraveny komentované bitvy. S celodenní vstupenkou do areálu zámku se můžete zúčastnit i komentované prohlídky hlavní zámecké budovy. Základní vstupné na celou akci je 90,- korun, zlevněné 70,- korun,“ dodal Růžička.

Kdo chce poznat tajemství skrývající se uvnitř středověkého hradu a nebojí se, je zván k návštěvě historicky první noční prohlídky hradu Kašperk. „Pojďte s námi prozkoumat noční hradní život a objevit tajemná zákoutí s ještě tajemnějšími bytostmi. Prohlídky se konají od 12. do 14. srpna a jejich začátky jsou vždy ve 20.00, 20.30, 21.00, 21.30, 22.00 a 22.30 hodin. Vstupenky je nutné si předem rezervovat .
Zámek Chudenice zve v sobotu 14. srpna od 14 a od 16 hodin na milostné drama o několika dějstvích Bořita a Blažena v nastudování šerm–divadla Clatonia Klatovy.

Hrad Klenová zve 14. srpna od 19 hodin na koncert trampské skupiny Roháči.