Od ledna 2009 běží přeshraniční projekt ´Hudba přes hranice´, který zahrnuje vzájemná setkávání muzikantů a hudebních skupin z Čech a Bavorska. Nedávno skončilo jedno česko-bavorské hudební setkání a už je tu další významná akce - První česko-bavorská bluesová noc, která se koná 15. května v příhraničním městě Zwiesel (od 18 do 22 hodin). Pořadateli dvojkoncertu jsou tři organizace z obou stran hranice: kulturní sdružení ´Über d´ Grenz´ (Přes hranici) ve Zwieselu, české občanské sdružení Šumavská renesance z Kašperských Hor, a agentura Czechpoint Bayern ze Zwieselu.

„Jsme šťastni, že tuto jedinečnou hudební akci se špičkovými hudebníky z obou zemí můžeme uspořádat v našem městě,“ neskrývá radost Ivan Falta z agentury Czechpoint, který je odpovědný za dlouhodobý projekt ´Hudba přes hranice´. Česko-bavorská bluesová noc ve Zwieselu, na kterou se podařilo angažovat opravdové bluesové velikány, se koná jako open-air na jevišti v amfiteátru staré dívčí školy a Týdeník Klatovska bude samozřejmě přitom. Už teď vám přinášíme ochutnávku z poslední podařené česko-bavorské hudební akce, která se konala na české straně hranice.

Nedávno se v Kramolíně u Nepomuku konalo tradiční 12. setkání heligonkářů. Hospoda “U Kubátů“ doslova praskala ve švech! V průběhu večera se zde představilo patnáct vystupujících interpretů, kterým přišlo naslouchat na 400 posluchačů. Letos poprvé mělo toto setkání heligonkářů i zahraniční hosty z bavorského Zwieselu, které obecenstvo odměnilo bouřlivým potleskem.

Během vystoupení bavorští muzikanti využili příležitosti, aby pozvali všechny české hudební kolegy a hosty na další setkání muzikantů ve Zwieselu. Na závěr akce všichni účastníci byli zajedno - hudba spojuje i přes hranice! Po strhujícím vystoupení bavorských muzikantů, které při odchodu z podia provázel ohromný aplaus, jsem požádala o rozhovor Ivana Faltu, sympatického Čecho-Němce, který vládne plynně češtinou i němčinou.

Vy osobně se na této akci podílíte jako koordinátor projektu Hudba přes hranice, který za zdatné pomoci kulturního sdružení Über d´ Grenz, jehož jste místopředsedou, rozvíjíte.
Funkce v naší činnosti nejsou podstatné. Důležité je, že máme všichni stejné zájmy, ať je to vedoucí, nebo obyčejný člen, všichni do jednoho se snažíme o kulturní výměnu mezi bavorským a českým obyvatelstvem. A jak i vidíte sama, tak se nám to na takovýchto akcích, kde se schází zcela obyčejní lidé v nenucených hudebních pořadech velice dobře daří. Vedle mě stojí náš předseda, Emil Kronschnabl, který chce jménem svým i jménem našich hudebních přátel ze Zwieselu poděkovat za tak vřelé přijetí zde. Pan Kronschnabl a všichni ostatní zvou na oplátku všechny přítomné muzikanty, diváky a posluchače k nám do Zwieselu na některou podobnou živou akci. Srazy muzikantů jsou naprosto skvělé, avšak zdaleka ne ojedinělé naše aktivity.

Jak jste dostal kontakt na toto setkání heligonkářů v Kramolíně?
My sami u nás ve Zwieselu, což není daleko od Železné Rudy, pořádáme hudební pořady, na které velice srdečně a rádi zveme i přátele z Čech. A ti k nám pravidelně přijíždějí. Například hoši z Kašperských Hor. A skvělé je, že na oplátku jsou nabídky jít zahrát také do Čech. A jak jsme se dostali právě do Kramolína? Přišel za mnou jeden známý z Bavorska, který má velmi pozitivní poměr k Čechám, a řekl mi, že zde pořádají setkání heligonkářů, a dal mi spojení. Zavolal jsem hostinského a nabídl mu naši účast. Souhlasil, tak jsem se pustil do organizace. A proto jsme tady. Mám radost z toho, že se tato česko-bavorská hudební setkávání lidových muzikantů uskutečňují.

Představte, prosím, vaše muzikanty z Bavorska. Kolik jich sem přijelo a aktivně se zúčastnilo?
Tentokrát se nabídli tři hráči na akordeon z Bavorska a spolu s dalšími příznivci a posluchači jsme zaplnili menší autobus. Ti, kdo zde hráli jsou Angelika Brecht, Emil Kronschnabl a Josef Schmid zvaný Tschupp. Společně zahráli pět písní, z toho jedna se jmenuje Černý kos, a své vystoupení zakončili českou polkou.

Nebudu chodit kolem horké kaše. Vím, že vaši bavorští heligonkáři už několikrát vystupovali v Čechách. Dokonce se chystají v červenci se svým hudebním vystoupením na vyhlášenou klatovskou pouť, která je jednou z největších v západočeském kraji…
Přesně tak. Hudební účast z bavorské strany na klatovské pouti mě velmi láká! A mám již určité představy, koho bych tam od nás z Německa rád přivedl. Chtěl bych přijet i s nějakým “trumfíkem“. Začal jsem jednat s městem Klatovy, respektive MěKS, paní ředitelka Hana Haladová má zájem o vzájemné akce hudebního charakteru. Dále máme v plánu zúčastnit se v srpnu tradiční poutě v Kašperských Horách, každoročně vystupujeme v Kadešicích u Sušice i na dalších akcích.

Drtivá většina vystupujících, kteří prezentovali své schopnosti v Kramolíně, jsou takříkajíc amatéři. Vaši němečtí muzikanti jsou také amatéř,i nebo profesionálové?
Teď asi prozradím tajemství. Nikdo z nich se nebude označovat jako profesionál, ale Emil Kronschnabl a Josef Tschupp Schmid už profesionální kariéru za sebou mají. Takže nejsou to žádní začátečníci…

Určitě zde nasávali atmosféru. Jak se jim tady líbí?
Pan Kronschnabl říká že velice. Atmosféra je úplně skvělá, vlastně jedinečná. Naši účastníci tvrdí, že v Bavorsku už to není takové, zdejší atmosféra je skutečně jedinečná.

Setkání heligonkářů v Kramolíně navštívilo na 400 lidí. Takže co říkáte na návštěvnost?
Moji bavorští kolegové jsou překvapeni tak vysokou účastí. Ještě obdobnou akci nezažili. Je vidět, že za tím vězí udržovaná tradice. Srovnatelnou návštěvnost bychom si zbožně přáli mít i ve Zwieselu.

Vy sám, jaký máte pocit z kramolínského obecenstva a vůbec z tohoto dne?
Já jsem z této hudební akce neméně příjemně překvapen, i když srdečnost českého publika dobře znám. Vždycky, když člověk přijde do takové atmosféry, hned se cítí dobře. Přiznám se, že na Kramolín jsem byl zvědavý. Říkal jsem si: Určitě tam na nás budou koukat jako na exoty; tak tomu bylo poprvé například v Kadešicích u Sušice. Rozhodně se sem budeme vracet a věřím, že zde získáme nové kontakty a přátele. Dokonce sem za námi přijeli i naši přátelé z Kašperských Hor (občanské sdružení Šumavská renesance - poznámka autorky).

Co chystáte na letošní léto v rámci projektu “Hudba přes hranice“ u vás v Bavorsku?
Myslím, že zlatým hřebem našich hudebních akcí pro letošní léto by mohla být česko-bavorská bluesová noc pod otevřeným nebem, která se uskuteční 15. května ve Zwieselu. Jako hlavní host za českou stranu vystoupí Luboš Andršt Blues Band. Luboš Andršt je světová špička, B. B. King o něm tvrdí, že je nejlepším žijícím bluesovým kytaristou na světě. Skupina se vrátila před třemi týdny z Hongkongu, kde zastupovala EU při prezentaci evropské kultury. Hned nato se jim dostalo pocty hrát při návštěvě prezidenta Obamy v Praze na Hradčanském náměstí. A z německé strany tam bude významný bluesman z Mnichova Hubert Hofherr se svojí skupinou Hubert Hofherr & The Bottom Line. Pojem 'Harmonika Power Chicago Style' popisuje osobitý styl hudebníka, který je formován velkou virtuozitou a silným, zemitým soundem Chicago-Bluesharp. Jeho temperamentní sólovou hru, která svědčí o nezkrotné radosti ze hraní a často dech beroucími změnami v nasazení jeho výrazného hlasu, se Hubertu Hofherrovi daří nadchnout publikum.

Doufáme, že nám jako předskupiny také zahrají mladí talenti z české i německé strany. Jak vidíte, v našem kulturním sdružení se nezabýváme pouze akcemi lidové hudby, ale i jinými žánry hudebního i jiného kulturního charakteru. Další pozvánkou pro vás by mohl být Mezinárodní festival dechovek ve Zwieselu, který se bude konat ve dnech 4. - 6. září. Na festivalu by měly vystoupit Veselka (CZ), Rhinwagges, Strasbourg (F), Stadtkapelle Gmunden (A), Dreiflüssemusikanten (D). 3. října bychom se měli podílet na mezinárodním dni lidové hudby v Tuttlingenu. V rámci projektu chci zintenzivnit spolupráci se ZUŠ v Sušici, MěKS Klatovy a bavorským sdružením Bild-Werk Frauenau.

Jedním z organizátorů projetku Hudba přes hranice je vaše kulturní sdružení Über d´Grenz (Přes hranici). Kolik lidí sdružuje toto sdružení a na co se zaměřujete?
Začali jsme jako malá hrstka, ani teď nás není víc než patnáct, ale počet narůstá. Jde o aktivní členy, kteří chtějí něco dělat. U nás ve Zwieselu pořádáme kulturní večery, hudební akce, přednášky, různé výstavy. Pořádali jsem velkou česko-bavorskou výstavu fotografií, obrovský úspěch měla i přeshraniční výstava betlémů. Děláme i jazykové kurzy češtiny, na kterých se schází každé druhé úterý večer lidé, kteří mají zájem naučit se český jazyk, a tím i lépe poznat své sousedy. Jako kulturní sdružení na bavorské straně, které se zabývá česko-bavorskými kulturními vztahy, máme za sebou celou řadu zajímavých akcí přeshraničního charakteru. O smělých záměrech do budoucna ani nemluvě. Chceme rozšiřovat spolupráci obou sousedních zemí především na bázi kulturních pořadů.

Řekněte nám, jak a kdy vlastně vzniklo vaše kulturní sdružení?
Naše bavorské kulturní sdružení Über d´ Grenz vzniklo ve Zwieselu bezprostředně po velké Zemské výstavě v roce 2007 s mottem “Bavorsko-Čechy, 1500 let sousedství“. Naše sdružení si dalo za úkol pokračovat v jejím duchu, tak aby po jejím ukončení nezmizely započaté aktivity zlepšující dobré sousedské vztahy. Zemská výstava ukázala, jaký úžasný vliv na porozumění obou národů má hodnocení vzájemné minulosti, a to jak té dobré, tak i té špatné. Zjišťujeme, že naše národy mají víc společného, než bychom si mysleli. Společným nosným pilířem je samozřejmě i kultura a umění. Na této parketě se naše sdružení pohybuje. Snažíme se z podnětu “normálních lidí odspodu“, nikoliv úřední cestou, sblížit s našimi sousedy. Setkáváme a poznáváme se navzájem a nacházíme společné kořeny.

Jednou z takových aktivit byla právě velká česko-bavorská výstava fotografií “Česko-bavorští sousedé včera a dnes“, pro kterou jste si našli partnera, a sice Fotoklub Klatovy?
Přesně tak. Unikátní česko-bavorská výstava fotografií, kterou pořádalo naše sdružení Über d´ Grenz spolu s klatovským fotoklubem loni v říjnu ve Zwieselu, sklidila veliký úspěch. Na fotografické rarity z Bavorska i Čech se přišlo podívat více než 1500 návštěvníků. Výstava byla ukázkou zašlých časů i žhavé současnosti na snímcích českých i bavorských autorů. Jejím cílem bylo znovuobjevení a oživení společenství sousedních kulturních regionů a toho, co je i lidsky spojuje. Proto se letos začátkem roku přesunula do Klatov, kde byla k vidění do konce ledna.

Co bylo základní myšlenkou česko-bavorské výstavy fotografií a jak dlouho se připravovala?
Mezinárodní výstava fotografií byla zaměřena na porozumění obou národů, na znovuobjevení minulých a nabytí nových společných kulturních kořenů. Příprava výstavy trvala více než půl roku. Jsme hrdi na to, že výstavu podpořila kromě významných soukromých sběratelů historických snímků ze života Šumavy a Bavorského lesa, jako Pavla Scheuflera, Emila Kintzla, Valentina Probsta, Johanny Herzogové a Manfreda Letsche i dvě významná muzea: Muzeum Šumavy Sušice a Waldmuseum (Lesní muzeum) Zwiesel. Obě instituce zapůjčily zcela unikátní staré fotografie.

Svoji úlohu zde rovněž hrála příznivá odezva zástupců obou měst, místostarostky Klatov Věry Tomaierové, která nad výstavou přebrala osobní záštitu, a starosty města Zwieselu Roberta Zettnera. Základní myšlenkou výstavy bylo oživit sousedský vztah Bavorsko - Čechy, regionu, který kdysi dávno byl jedním kulturním celkem a znova se jím pozvolna stává. Výstava fotografií ukázala, co všechno máme a co jsme měli společného, že k sobě patříme, že mezi námi nejsou žádné podstatné bariéry a velká neznáma. Je třeba jenom po době rozdělení způsobeného železnou oponou se znovu poznat a uvědomit si, že jsme všichni lidé a máme spoustu společného.

Foto stříhání drátů bylo ústředním snímkem, a tím i leit motivem výstavy v Klatovech…
Kromě prvků, které nás sbližují a jsou našim oběma národům shodné, jsme chtěli také poukázat na to, jak zvrácené a nepřirozené bylo to, co se mezi námi v nedávných dějinách odehrávalo. Myslím tím i zrůdnost železné opony, která nás násilně od sousedů dělila. Na výstavě jsme měli také snímek, kdy po listopadu 89 dva ministři zahraničních věcí, Jiří Dienstbier a Hans Dietrich Genscher, společně stříhají železnou oponu.

Od ledna 2009 zde běží projekt Hudba přes hranice. Můžete objasnit, o co jde?
Projekt “Hudba přes hranice“ zahrnuje pořádání česko-bavorských hudebních setkání. Jde o iniciativu agentury Czechopint Bayern za podpory kulturního sdružení Über d´ Grenz (Přes hranici). Hledáme a oslovujeme mladé talenty, kteří by třeba poprvé chtěli vystoupit na jevišti na té či oné straně hranice. Hledáme také lidové muzikanty všech věkových skupin, kteří by chtěli učinkovat při sousedských setkáních. Hledáme pořadatele, provozovatele větších i menších podií v regionu Čech a Bavorska, kteří mají zájem uspořádat obdobné akce. Hledáme a nabízíme pomoc.

Jaké jsou význam a cíle tohoto projektu?
Předmětem projektu jsou periodická výměnná setkávání muzikantů a hudebních skupin z Čech a Bavorska na úrovni amatérů, profesionálů a začínajících, kontakt hledajících sólistů a skupin za přítomnosti publika. Hudební akce zahrnující setkání učinkujících z obou zemí, by se měly stát součástí kulturního dění v příhraničních regionech a přispívat jak ke sbližování příslušníků obou národů, tak i k rozvoji cestovního ruchu Šumavy a Bavorského lesa. Na přeshraničních hudebních setkáních by mělo docházet k výměně zkušeností, navazování kontaktů přispívajících k vzestupu talentovaných mladých hudebníků, dopomoci nasbírat zkušenosti při výstupech před publikem, upozornit na sebe. Při hudebních pořadech dojde k setkání jak hudebníků, tak i obecenstva obou národností, a tím k navázání přátelských mezilidských vztahů. To podpoří vzájemné porozumění a odbourávání některých starých předsudků.

Kdo vám s vaším hudebním projektem pomáhá?
Na projektu se podílí partneři: přeshraniční agentura Czechpoint Bayern se sídlem ve Zwieselu a sdružení Herzinia Sušice. Při plánování interpretů a vytipování mladých talentů pomáhá Roland Pongratz, kulturní pověřenec z Regenu a Jan Pelech, vedoucí ´Lidové muziky´ a dětského pěveckého sboru ZUŠ Františka Stupky v Sušici. Při realizaci pomáhá kulturní sdružení Über d´ Grenz ve Zwieselu, a dostali jsme plnou podporu Česko-německým fondem budoucnosti.

Děkuji vám za rozhovor a těším se na shledanou ve Zwieselu 15. května na první česko-bavorské bluesové noci. Hana Sádlíková