Zatímco dopoledne patřilo pódium zejména domácím souborům, odpoledne a v podvečer zahráli pro plné náměstí například Marek Ztracený, Schovanky nebo Argema.

„Chceme pozvat k návštěvě našeho města turisty z větší dálky i říci místním lidem, co všechno budou moci během letních měsíců v Klatovech vidět. Velkou devizou našeho města jsou například nejen opravené a zpřístupněné historické pamětihodnosti, ale třeba i nově přidaný pavilon skla z poloviny loňského roku," popsal hlavní cíle akce klatovský starosta Rudolf Salvetr.

„Z mého pohledu je velmi důležité, že na akci zahájení turistické sezony i potom na celé sezoně se budou podílet nejen umělci „dovezení", ale z valné většiny místní. Ať už jsou to soubory Základní umělecké školy Josefa Kličky, klatovského domu dětí a mládeže nebo kroužky a soubory, které fungují při našem městském kulturním středisku," dodal Salvetr.

Akce odstartovala na náměstí už v půl desáté ráno, kdy startoval turistický pochod Májové toulky. „Jde o pátý ročník pochodu, který je zaměřen na okolí Klatov. Letos jsme připravili dvanáctikilometrovou trasu do Boru, která nabídla zajímavé a nezvyklé pohledy na město. Takové, které asi většina Klatovanů ani nezná," vysvětlil za pořádající odbor Klatovy Klubu českých turistů František Šanda. S účastí byl spokojený. „I díky počasí bylo účastníků více než loni, asi osmdesát," dodal Šanda.

Součástí akce bylo i vyhlášení výsledků 4. ročníku fotografické soutěže pro děti a mládež „Půda – nepostradatelné bohatství". „Vítězné práce budou vystaveny ve vestibulu radnice," pozvala vedoucí odboru školství, kultury a cestovního ruchu klatovské radnice Alena Kunešová.

David Kojan