Skanzen je souborem staveb lidové architektury, který je rozprostřen v předhradí. Je tvořen hodnotnými staveními transferovanými z pošumavského předhůří. Konkrétní podrobnosti o jejich historii i technické detaily jsou popsány u jednotlivých objektů. Od roku 2009 je možné se skanzenem projít a chalupy si prohlédnout.

Již popáté tam ale měli návštěvníci o prodlouženém víkendu možnost zažít něco navíc. U jednotlivých staveních jsou k vidění různá řemesla. Lidé se tak ocitli v době před 150 až 200 lety, kdy v tamních malebných staveních žili své činorodé životy jejich obyvatelé. „Návštěvníci se mohou podívat na zpracování ovčí vlny, výrobu látek na tkalcovské stavu, práci kováře, dozvědět se leccos o provaznictví, výrobě šindele, řezbářství a včelařství či tradičním vyrábění předmětů z kůže. Všechny řemeslné činnosti si mohou zájemci také sami vyzkoušet,“ řekl za pořadatele akce Zdeněk Svoboda s tím, že je možnost navštívit i interiéry malebných chaloupek a jedna z nich mohla připadat příchozím o něco známější.

Natáčela se u ní totiž oblíbená známá pohádka Tři bratři, a to konkrétně scéna s rodiči Karkulky.

Velký zájem byl jako každý rok o placky, které se na místě vyráběly, a lidé si je mohli nechat pomazat různými dobrotami. Mnohým pohledům neunikly ani mohutné historické poštovní saně na přepravu pošty a balíků. „Ještě před sto lety je v zimě tahal statný kůň z železniční stanice Nemilkov na poštu do Velhartic,“ poznamenal Svoboda.

Během doprovodného programu lidé měli možnost sledovat tradiční kování koně podkovářem, stáčení medu či stříháni ovcí.

Skanzen s dobovými řemesly je otevřen až do neděle 7. července.