Oslavy 750. výročí města Klatov jdou do finále. Vyvrcholí totiž právě v měsíci září. O tom, co nás čeká a na co se ještě můžeme těšit, jsme si povídali s místostarostkou Klatov Věrou Tomaierovou.

Co nás tedy ještě čeká?

V měsíci září nás čeká jakýsi vrchol našich oslav, které právě nyní budou gradovat. Vše začne o víkendu 18. a 19. září při Dnech evropského kulturního dědictví, kdy se hlavní program těchto dnů uskuteční v sobotu na kolbišti „V Ráji“. Tam vystoupí středověké divadlo, folklorní soubory, skupiny historického šermu i kapela Vysoká tráva. Svojí troškou do mlýna přispěje i Centrum španělské kultury a vzdělávání, takže se máme na co těšit. Pro milovníky kulturních památek budou v tento den zdarma otevřeny i historické objekty černá věž, barokní lékárna i Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše.

A pak přijde na řadu to největší, co nás v letošním roce čeká?

Ano, od 20. do 26. září je připraven slavnostní týden oslav 750 let města Klatov. V pondělí 20. září bych ráda občany pozvala do klatovského divadla, kde bude připraven zábavný pořad Zazpívají i starostové, kterým budou provázet zpěvačky Monika Absolonová a Radka Fišarová společně s Janem Sudou. Kromě písniček je připraveno i povídání s porevolučními starosty. Vstupenky jsou v předprodeji v divadle a určitě tento pořad všem doporučuji. Ve středu 22. září se na hřišti v Klatovech uskuteční přátelské fotbalové setkání Internacionálů ČR s klatovskými fotbalisty. Toto utkání startuje v 17 hodin a těšit se i zde můžete na celou řadu hvězd jak ze sportu, tak z kultury.

V sobotu 25. září je připraven Ples města Klatov, který se uskuteční v kulturním domě od 20 hodin. Tam vystoupí cimbálová muzika, ABBA Stars, UFO 96, MARS, Dj. Tazzy a další hudební skupiny. Těšit se můžete i na hlavní hvězdu programu, zpěvačku Ivetu Bartošovou. Vystoupí také taneční skupina Krok a B.B. Stars. Určitě si tímto plesem můžete zpříjemnit chmurný podzim.

O den později 26. září je pak připraveno slavnostní ukončení oslav tradiční Svatováclavskou jízdou. Ta odstartuje v 11 hodin dopoledne. Na klatovské náměstí průvod dorazí v poledne, kdy bude sv. Václav přivítán starostou města. Pak bude následovat bohatý doprovodný program, ve kterém vystoupí orchestr KT – Band, žongléři, Věra Martinová či hudební skupina F.R.C. Po setmění vše uzavře ohňostroj.

Tím oslavy nadobro skončí?

Tím skončí hlavní oslavy města. Následovat ale bude ještě celá řada dalších akcí. Tak třeba 22. září je připraven Den bez aut. V muzeu bude výstava Klatovsko pod útlakem nacismu a v městském kulturním středisku výstava „Klatovy“, která odstartuje 15. října.

A co divadlo či vážná hudba?

Do oslav se zapojí i Stálá divadelní scéna v Klatovech, která do programu oslav přispěje 14. září od 19.30 hodin představením Ředitelská lóže se Stanislavem Zindulkou a panem Švehlíkem, který právě v Klatovech byl ve svém prvním divadelním angažmá. 17. září vystoupí v kulturním domě od 20 hodin jeden z největších současných českých houslistů Jaroslav Svěcený. Do konce letošního roku je opravdu připravena ještě celá řada dalších akcí, na které se opravdu těším a zvu na ně i čtenáře Deníku.