Městské muzeum v Horažďovicích, které se nachází v prostorách horažďovického zámku, se chystá na novou turistickou sezonu a připravuje pro návštěvníky několik atraktivních výstav a akcí. Jedna z nich se koná již tento víkend. O rozhovor jsme proto požádali ředitelku Městského muzea v Horažďovicích Hanu Smetanovou.

Celoročně máte otevřenu interaktivní dílnu Návrat k tradicím, což je váš velmi úspěšný projekt z loňského roku. Budete v něm pokračovat i letos?

S naší interaktivní dílnou budeme i v letošním roce pokračovat. Každý si k nám může přijít vyzkoušet tkaní, předení, paličkování a zpracování dřeva po celý rok.

V návaznosti na tento projekt pořádáte v neděli 16. května v městském muzeu workshop Horažďovické tkalcování a paličkování. O co vlastně půjde?

Zájemcům budou k dispozici malé stolní stavy, se kterými přijede pan Kubák ze Strmilova, a zájemce o paličkování si vezmou na starost odbornice ze Sedlice, paní Srbová a Vrbová. Akce bude v muzeu trvat od 9. 00 do 16.00 a proto zveme všechny zájemce bez rozdílu věku.

Kdy zahájíte v muzeu letošní turistickou sezonu?

Slavností zahájení sezony bude v neděli 30. 5. ve 14 hodin, otevření pro veřejnost bude od 1. června. Všechny srdečně zveme a těšíme se na návštěvníky.

Co jste si pro letošek připravili?

Máme připraveny tři výstavy. Jedna je s názvem Americká armáda v Horažďovicích, která připomíná 65. výročí osvobození Horažďovic americkou armádou. Autorem je Josef Chalupný. Návštěvníci uvidí velký soubor dobových artefaktů, od drobností denní potřeby přes fotografie až po uniformy. K této příležitosti byla vydána i publikace s názvem II. světová válka na Horažďovicku. Výtvarné umění bude zastoupeno tapisériemi Petry Kurcové s názvem Myšlenky.

Ve stálé expozici bude otevřena zcela nová mineralogická expozice. Pod názvem Podmanivá krása nerostů Horažďovicka se skrývá rozsáhlý soubor nových mineralogických přírůstků z Horažďovicka a okolí. Návštěvníkům také přiblížíme rýžování zlata a každý si bude moci prohlédnout vyrýžované zlatinky z Otavy. Drobné minerály, například zlato nebo spinel, je možné si prohlédnout pod lupami. Uranové slídy uvidí návštěvníci pod UV lampou.

K Horažďovicku patří i historie hornictví, která se také objeví v mineralogické expozici a připomene hlubinnou těžbu zlata, stříbra, grafitu a z nedávné doby i uranu a wolframu. V expozici vystavíme i předměty denní potřeby dávných horníků, které byly nalezeny na místech staré těžby. Část věnovaná uranové těžbě je doplněna o přístroje používané v uranovém průzkumu. Autorem výstavy je pracovník muzea Aleš Červený a exponáty pocházejí většinou z jeho vlastních sběrů.

Čekají nás některé další novinky v expozici?

K Otavě patří také perlorodky a k těm se nám podařilo získat nové exponáty, o které jsme rozšířili současnou část expozice. Již několik let obohacujeme a přidáváme nová fakta také k historii Židů v Horažďovicích. Letos opět máme další fotografie a vzpomínky, které se týkají synagogy a historie svitků tóry z Horažďovic.