„Již 10 let nabízíme šanci být u toho, procházet se hradem Švihov, sledovat dávné legendy, setkávat se s jeho dávno mrtvými obyvateli. Zasmát se, poučit se, zpestřit si prázdniny. Noční prohlídky otevírají unikátní šanci projít se minulostí a prožít večer, na jaký se dlouho a vděčně vzpomíná. To vše v provedení lidí, kteří s hradem už po léta žijí a do tvorby nočních prohlídek jsou zapojeni od jejich počátků,“ říká za organizátory Vít Schmarc.

Tématem letošních prohlídek je: Večer s Půtou Švihovským. „Po léta jsme návštěvníkům akce představovali hradního pána jako prudkého a prchlivého člověka.Letos jsme připravili malou změnu. Již žádný ukrutník a tyran, ale starostlivý šlechtic, který se vrací po měsících na svůj hrad, aby prověřil, jak bez jeho dohledu poddaní hospodaří. Návštěvníci se prostě přenesou v čase do roku 1503, do nově dobudovaného hradu, v němž řádí poněkud zmatený purkrabí, útlocitný kat, počestný otec Benedikt, šašek a opilý šlechtic z daleké Francie? Letos se zkrátka noční prohlídky nesou ve znamení změn. Diváci se také zapojí do dění, šťastní dostanou funkci, méně šťastní skončí na mučidlech, ale tak už to na našem hradě chodí… na konci všichni ve zdraví vyjdou ven, bohatší o jeden nevšední večer,“ pokračuje Schmarc.

Na hrad ve Švihově můžete přijít 28. a 29. srpna a 4. a 5. září od 18 do 23 hodin. Prohlídky se konají každých 30 minut. Předem je však třeba si vstupenky zamluvit na pokladně hradu tel. 376 393 378.