O to, co nejraději sleduje v televizi a jak vlastně prožíval vánoční a novoroční svátky filmový režisér Jaroslav Soukup se zajímal Klatovský Deník.

Jak jste trávil letošní svátky a silvestra?

Na Srní, na své chatě. Škoda, že tady nebyl sníh. Spíš to byl takový „dubnový Silvestr“… Ale zato v hasičárně na Srní byla zábava, kterou hned tak v Praze nezažiji. Třeba taková Dana Kůrková, když se zasměje, to má hned člověk lepší náladu na půl roku dopředu. I ohňostroj byl skvělý - o půlnoci svítil měsíc a nad celým Srním se rozprskávala barevná světla. Vůbec na Srní, kde připravuji nový televizní seriál Policie Modrava, je to prima.

Trávíte svátky také u televize? Jaké filmy a pohádky baví Jaroslava Soukupa?

Upřímně řečeno, v televizi se podívám tak na zprávy, případně na nějaké dokumenty, ale na „hrané“ věci ani moc ne. Mám jich dost denně, když pracuji na scénářích hraných příběhů.

Co vám život na Srní dává, nechybí vám Praha, kamarádi, přátelé?

Žiji stále v Praze. Na Srní jezdím, když mi to dovolí čas, na chatu. Bohužel, v posledních měsících musím čím dál více času trávit v Praze právě kvůli přípravě seriálu Policie Modrava.

Se Šumavou jsou spjaty i různé krajové speciality. Vaříte doma něco opravdu Šumavského?

Vaříme Kulajdu šmrncnutou Luhačovicemi, odkud pochází moje manželka Petra. A jinak v zimě nejrůznější zvěřinu od pana Kopačky z Petrovic, nebo ze Sušice skvělé uzeniny pana Kojzara a pečivo od Rendlů. Upřímně řečeno, na takovéhle dobroty v Praze nenarazím, takže si jich vážím.

Jak trávíte zimní večery na Šumavě, holdujete zimním sportům, turistice?

I ve svém věku, po šedesátce, se snažím sportovat, když je čas. V zimě sjezdové lyžování, nebo běžky, v létě turistika, nebo kolo. A pokud to jde, celoroční plavání. Problém je v tom, že duše je stále „mladá“, ale tělo už ne.

Napsal jste několik knížek o Šumavě, chystáte někdy jejich pokračování?

Co se týče knížek, tak k té první mně inspiroval můj kamarád Karel Potužník ze Srní. Jmenovala se „Vzpomínky na Srní“ a měla docela slušný úspěch. Potom jsem napsal „Šerifa z Annína“, podle svědectví Vaška Součka, který vypráví o svém „divokém“ švagrovi Rudlovi Schmidtovi. Oba dodnes bydlí v Anníně. Mám rozpracovanou ještě další knížku „Učitel na Šumavě“ o mém příteli, vášnivém lyžaři a sportovci, Emilovi Kintzlovi z Kašperských Hor. Jenže kvůli TV seriálu Policie Modrava, jsem ji musel prozatím odložit. Nemám čas ji dokončit, ale jednou ji určitě vydám. Proč jsem se do těch knížek o lidech ze Šumavy pustil? Přišlo mi líto, že by za deset, nebo dvacet let, nikdo nevěděl, jak se žilo na Šumavě v padesátých, šedesátých, sedmdesátých letech. Chtěl jsem zachovat vzpomínky přímých svědků, lidí kteří tady prožili celý život.

Jste původem Plzeňák, dětství jste trávil prý často u příbuzných ve Švihově. Máte nějaké zážitky na prázdniny a vaše návštěvy ve Švihově?

To byla nádherná doba. Kluk z města na venkově padesátých let… Bylo mi deset, dvanáct a každé prázdniny, jak letní, tak zimní, jsem trávil u babičky ve Švihově u Klatov. Dodnes si pamatuji, jak jsme v zimě bruslili na zatopených a zamrzlých loukách u hradu Švihov. Vidím ten průzračný, čistý led se zamrzlými stonky trávy, po kterém jsme se proháněli. Švihov pro mne znamená dětství a „dobrodružství“, které jsem v Plzni nezažil. Moc rád na něj vzpomínám a dodnes tam mám kamarády. Proto jsem také mimopražské premiéry svých posledních filmů pořádal právě ve Švihově.

Nyní chystáte scénáře pro seriál Policie Modrava. Už víte, co byste chtěl natáčet po něm? Bude nějaké pokračování filmů Byl jednou jeden Polda, Je třeba ukrást Dagmaru a dalších vašich filmů? Je pravda že jedno pokračování Poldů máte v šuplíku a že se mělo natáčet ve Švihově? Na čem to ztroskotalo?

Příběh čtvrtého pokračování crazy komedií „Byl jednou jeden polda“ byl celý situován právě na vodní hrad Švihov. Celé to ztroskotalo na penězích, které se mi nepodařilo sehnat. Potom umřel herec Mirek Moravec (ve filmu ministr vnitra), zanedlouho pak Vašek Mareš (ve filmu předseda vlády) a celý projekt se rozpadl. Bez nich to nemělo smysl. Dodnes mě to mrzí, protože ten scénář byl z celé série jeden z nejlepších. Chtěl jsem vzdát hold Švihovu, městečku mého prázdninového dětství… A jak už to v životě chodí plány jsou jedna věc a realita druhá. Prostě to nevyšlo.

Uvažoval jste někdy o tom, že natočíte třeba filmovou pohádku?

Upřímně řečeno, ani ne. Nikdy jsem se o to nepokusil.

Dáváte si novoroční předsevzetí? Co byste si přál v roce 2010 a co by jste popřál našim čtenářům do roku 2010?

Předsevzetí si nedávám. V roce 2010 bych chtěl natočit 5 dílů televizního seriálu krimi-příběhů s názvem Policie Modrava a v následujících letech další. Jsou to příběhy ze současné Šumavy a odehrávají se na Sušicku a Klatovsku. To je pro mne hlavní cíl. Čtenářům Klatovského deníku přeji v příštím roce jen vše dobré a ať mi drží palce!