Šestého června letošního roku přibyla do repertoáru klatovského ochotnického souboru hra MATČINA NÁRUČ z pera Evy Krausové, která se ujala tentokrát i režie. A diváci se měli věru nač těšit.

„O čem vlastně tato kratochvilná hra pojednávala? Přece o tématu velmi aktuálním, to jest o volbách. Dnes je zvykem, že nové strany vznikají na vyšší politické úrovni, z jedinců schopných, protřelých a mnoha stranami již ozkoušených (neříkám zde, zda je to dobře, či špatně, na to jsem příliš opatrný; nezapomínejme, že každá mince má dvě strany). Ovšem tentokráte tomu bylo jinak. Obyčejná matka z obyčejné rodiny vyprovokována svým obyčejným manželem a dcerami odložila svůj rohlíkovo-párkový klid a rozhodla se vybudovat politickou kariéru od nuly.

Tak tedy byla v kuchyni panelového domu založena strana MN – MATČINA NÁRUČ. A co se nestalo, uspěla. Se svým jednoduchým, triviálním a naivním programem se matka Eva stala starostkou, leč bylo jí to málo (nebo spíše to bylo málo sousedu Žaludkovi, který se rozhodl využít charismatické matky-političky a dobýt celý svět). Záhy tedy následovala funkce prezidentky republiky, pak prezidentky Evropy a nakonec prezidentky světa. A tak strana pohltila celičký kulatý svět. Avšak každý úspěch přináší svízele a každá sláva má rub přece jen trochu ošoupaný. To bylo dáno nahlédnout i matce Evě, lídrovi „růžové strany“,“ říká principál souboru Tomáš Javorský.

„Původně ve spolku panovalo rozladění, že se premiéra neodbude před 28. květnem, ale nakonec se herci jednomyslně shodli, že to tak je lepší. Nač riskovat, že? Nutno ještě podotknout, že někteří diváci opouštěli divadlo s věcnými dary v kapsách či v náručí, neboť podle hesla: „Pokud chce strana uspět, musí si své voliče koupit,“ se postupovalo i v budově Stálé divadelní scény v Klatovech,“ pokračuje Javorský.
Diváci, kteří hru neviděli a nic si neodnesli, nemusí smutnit, budou mít zcela jistě ještě možnost svou chybu napravit po divadelních prázdninách, kdy se Matčina náruč bude v Klatovech reprízovat.