Snad poprvé v historii města Janovice nad Úhlavou prošel městem o uplynulém víkendu masopustní průvod. Ten přilákal k hasičské zbrojnici několik stovek lidí.

JANOVICE NAD ÚHLAVOU

„Jsem Janovičák a bude mi už sedmdesát let. Ale průvod masek po městě si nepamatuji. Velké masopusty bývaly ve vedlejších vsích, ale tady opravdu nikdy. Je to nádhera a doufáme, že se z této akce stane tradice,“ přeje si obyvatel Janovic Vladimír Baloun.

Spolu s průvodem se v Janovicích konaly i pravé vepřové hody.

„Ty se tu konaly letos také poprvé. Nevěděli jsme, kolik přijde lidí a jaký bude o zabijačkové speciality i celý náš masopust zájem. Nakonec jsme všichni moc spokojeni,“ hodnotí akci starosta města Janovice nad Úhlavou Michal Linhart.

Aby se dostalo s pochoutkami na všechny, letošním premiérovým hodům padlo za oběť hned sedm prasat.

„Z šesti prasat se nadělaly všechny ty laskominy, sedmé prasátko bylo ukázkové. Chtěli jsme totiž všem předvést, jak se dělá pravá česká zabijačka. Dnešní mládež to už ani nezná a ti starší alespoň zavzpomínají,“ pokračuje za organizátory starosta sboru dobrovolných hasičů Petr Nový.

V Janovicích na maškary i diváky čekalo nakonec 130 kg jitrnic, 130 kg jelit, 130 kg tlačenek a 200 litrů zabijačkové polévky.

Pak už celé město patřilo maškarám. O průvod se postarali místní ochotníci, kteří byli hnacím motorem celého masopustu.

„O shánění masek nebyla žádná nouze. Divadelní šatna za ta léta, co ochotníci v Janovicích existují, je hodně bohatá, a tak si každý mohl vybrat. To, co v šatně ale nebylo, se našlo doma ve skříních a nebo na půdách,“ říká účastník průvodu pan Jiří.

ŠVIHOV

O povolení k průchodu městem žádaly masky na začátku svého průvodu ve Švihově i tamního starostu Václava Petruse. Ten dal maskám svolení k řádění i popíjení, a tak si i on musel před radnicí nejen zatancovat s živou kozou, podrobit se lékařské prohlídce za třicetikorunový poplatek a za své hříchy v uplynulém roce byl maskami před zraky diváků oholen.

„Tady ve Švihově masopusty také nemají žádnou tradici. A tak, když se loni konal průvod městem poprvé, byli jsme z toho všichni nadšeni. Letos se to vydařilo také, a tak tu máme určitě nastartováno na výbornou tradici,“ pochvaluje si jeden z diváků masopustního veselí ve Švihově Jan Sláma ze Lhovic.

V průvodu byli bezdomovci, lékaři i sestřičky, čarodějnice, odrostlé mimino ale i středověký gotický hrad, řezník s kozou, ženich s nevěstou a další masky, které pobavily diváky.

„Je to úžasné. Přišli jsme se podívat a podpořit tuhletu akci. Je to veliká legrace,“ dodává další divačka Iveta Bláhová ze Švihova.

„Jsme tři bezdomovci. Připravit tuto masku nám moc práce nedalo. Vytáhli jsme staré a špinavé věci, které jsme doma našli, naplnili kárku harampádím a šlo se na věc. Myslíme si že se naše maska lidem líbila,“ pochvalovali si tři „bezdomovci“ z průvodu.

Velký obdiv sklidila i maska vodního hradu Švihov, která čekala na účastníky průvodu, když dorazili na hradní nádvoří. Tu si připravil tamní personál s přáteli.

„Někdo byl za velkou věž, někdo za jižní a severní palác, nechyběla ale ani kaple. Trávili jsme na tom dva týdny usilovného vymýšlení a malování, nakonec se to vydařilo,“ prozradil kastelán hradu Lukáš Bojčuk. Tomu masky vyčetly, že souhlasil se zdražením poplatků za svatby na švihovském hradě, aby si nemusel vzít za ženu svoji přítelkyni. To však kastelán odmítl s tím, že čeká, až bude opraven a zpřístupněn severní palác hradu. Pak on v něm bude mít první svatbu.

STRÁŽOV

Hodně veselo bylo také ve Strážově, kde se do průvodu zapojilo více než sto masek. Kořalka tekla proudem, masky tančily a dováděly po celém městě a všude byl dostatek jídla i pití. Strážovský masopust totiž také doplnily vepřové hody u hasičské zbrojnice.

Průvody masek šly o víkendu již tradičně také v Myslívě, Dlouhé Vsi, ve Svéradicích a na dalších místech Klatovska.