Ledoborci Kultury je projekt spolku Zvedni Zadek, který chystá na každý měsíc od února do června live streamy z netradičních míst České republiky na podporu kulturního prostředí – klubů, zvukařů, osvětlovačů, promotérů a samotných interpretů, kteří v aktuální situaci strádají. První akce Ledoborců Kultury se uskuteční v neděli 28. února od 18 hodin v kostele svatého Vavřince v Klatovech. Tam vystoupí dream-popové duo teepee, deep-housová DJka Jane Doe, výrazová tanečnice Kateřina Bednářová a výtvarník Lukáš Lukéro.

Více o akci prozrazuje zakladatel Ledoborců Martin Opatrný: „Málokdy mám chuť stream sledovat až do konce. Chybí mi možnost být u toho a reálně cítit emoční sdělení umělců. Proto se chceme posunout dál a vytvořit stream, který lidé dokoukají. Jak toho docílíme? Budete se vznášet po okolí s drony, pozorovat malíře přímo během tvorby a přitom poslouchat zajímavého interpreta podporovaného scénickým tancem. Samozřejmě z celého srdce doufám, že se brzy budeme moci potkat fyzicky.“

Základní škola v Bezděkově.
Školu v Bezděkově stále modernizují, letos se bude pokračovat

Ledoborci kultury jako kulisu pro streamy vybrali místa po celé ČR, pozvali umělce a domluvili se s kluby, jejichž situace je nelehká.

„Všem nám kulturní prostředí ohromně chybí, proto jsme nesmírně rádi, že se nám daří ke spolupráci získat profesionály napříč obory. Veškeré získané finanční prostředky rozdělíme poctivě všem účastníkům a vybraným klubům,“ sdělila další z organizátorů Barbora Špádová.

Prvním prostorem, který Ledoborci kultury podpoří, bude Kulturní centrum Falcon z. s. na Klatovsku.