„Jde o setkání západočeských, jihočeských, moravských a slovenských dechových kapel. Každoročně se snažíme účinkující obměňovat, aby si příznivci dechovek opravdu přišli na své," říká Věra Schmidová z Městského kulturního střediska v Klatovech.

Do Klatov přijede letos Horalka z Kraslic, Božejáci, Žadovjáci a Maguranka.

Kvalitní kapely

„Dechová hudba Horalka Kraslice vznikla již v roce 1958 a patří pěknou řádku let mezi přední dechové hudební soubory reprezentující dobrou českou muziku. Její repertoár čerpá převážně z činnosti velikánů české dechovky, jako jsou Karel Vacek, Jaromír Vejvoda a další. Po celou dobu své existence má kapela poměrně ustálená obsazení na jednotlivých postech. Jihočeská hasičská dechovka Božejáci, je jednou z nejstarších dechovek v Čechách a na Moravě. Založena byla již v roce 1904," popisuje ředitelka.

V samém centru kyjovského Dolňácka se v údolí mezi vinohrady nachází obec Žádovice, ve které se v roce 1955 vznikla kapela Žadovjáci. Za těch téměř šedesát let se za notovými pulty vystřídala celá řada vynikajících muzikantů, z nichž mnozí našli později uplatnění v profesionálních hudebních tělesech a díky umělecké spolupráci s celou řadou hudebních skladatelů a špičkových muzikantů se Žadovjáci brzy zařadili mezi přední amatérské dechové orchestry nejen svého regionu, ale celé republiky. Kvality této muziky byly zúročeny vítězstvím v celostátní soutěži „O zlatou křídlovku", které získala v Českých Budějovicích.

Posledním souborem, který se v Klatovech představí, je kapela Maguranka

„V současnosti je dechová hudba Maguranka složená z mladých hudebníků a zpěvaček, kteří jsou studenty a absolventy konzervatoře v Ostravě, Akademie umění v Banské Bystrici a Vysoké školy muzického umění v Bratislavě. Kapelníkem je známý slovenský hudební skladatel a aranžér Josef Baláž ml. Repertoár Maguranky tvoří slovenské, moravské a české lidové písně, dále písně známých slovenských, moravských a českých skladatelů, skladby taneční, sólové, muzikálové a operní a v neposlední řadě skladby z vlastní autorské dílny," dodává Schmidová.

Zábava na konec

Po koncertním vystoupení všech zúčastněných kapel bude v kulturním domě následovat pro všechny taneční zábava.