Milovníci amatérského divadla měli možnost se přijít podívat na představení různých spolků do kulturního domu v Horažďovicích.Konala se tam 28. západočeská oblastní přehlídka amatérského divadla. Několik otázek jsme při této příležitosti položili členům horažďovického ochotnického spolku Tyjátr.

Jak jste se dostali k divadlu?

„Vždy mi bylo divadlo sympatické, i když jsem byl jen prostý divák. Dokonce jsem i já sám stál na divadelních prknech, ale to už je dávno. Divadelních přehlídek v Horažďovicích se pokaždé nějak zúčastním,“ řekl Václav Trčka.

„K divadlu jsem se dostala v šestnácti letech v jedné vesnici blízko Horažďovic. Tam jsme hráli s ochotníky. Byl to vždy můj velký sen už od dětství. Později jsem i režírovala nějaké pohádky. Pak jsem přišla do Horažďovic v roce 1958, a tak jsem tady začala hrát a hraji tady dodnes,“ sdělila Božena Saláková.

Další herečkou je Ludmila Svatošová, která také hraje od roku 1958. „V té době zde byla režisérka Benediktová. Ta si mě vyhlídla, tak jsem začala a pokračuji až dodnes,“ usmívá se Svatošová.

Co říkáte na to, že vzniklo v poslední době tolik souborů?

„Myslím si, že je to tuze dobře. Po roce 1990 byl ve spolkové činnosti a v amatérském divadle útlum, ale předpokládali jsme, že ta doba, kdy měl každý plno jiných svých starostí, pomine a že se opět spolková činnost a divadlo vzchopí a to se skutečně stalo. Ochotníků přibývá a to je moc dobře. Myslím, že je to i v povaze, že lidé se stejnými zájmy se setkávají a pěstují určitou činnost společně,“ vysvětlil Trčka.

„Je to jedině dobře, protože za mého dětství a mládí byl soubor v každé vesnici i v té sebemenší. Lidé na divadlo rádi chodili a těšili se, bylo to moc fajn. Je moc dobře, že to začalo znova. Myslím si, že lidé už mají dost televize, kde je to samá vražda, že chtějí něco jiného, chtějí se zasmát a pobavit se,“ prozradila svůj názor Saláková.

Co říkáte na to, že se začíná upouštět od klasiky?

„Záleží hlavně na věkovém složení souboru a na režijním vedení. Neupřednostňuji ani klasiku ani modernu, mně se líbí obojí. Je to spíše o tom, jak se v danou chvíli cítím, zda mám náladu na něco vážnějšího nebo spíše na komedii,“ odpověděl Trčka.

„Mně se nová divadla líbí i nové hry od jiných autorů, které jsme například my neznali. Co se mi ale nelíbí, je, že z jeviště dost zaznívá vulgarita. Trochu tam toho může být, ale když je toho moc, tak to už se mi nelíbí, protože si myslím, že z jeviště by to zaznít nemělo. Pokud je divadlo dobře sehrané, tak se mi ale líbí každý styl,“ postěžovala si Saláková.

„Souhlasím s názorem na vulgarismy. Jinak se mi líbí vše, když to má myšlenku a smysl,“ dodala s úsměvem Svatošová.