Podzimní slunečné počasí přilákalo v neděli tisíce návštěvníků do areálu kláštera Aldersbach v Německu, kde se letos poprvé konal mezinárodní folklorní festival Lidé v Evropě. Tuto možnost si nenechali ujít ani někteří celotýdenní předplatitelé Deníku, který jim už tradičně nabízí možnost návštěvy tohoto festivalu zdarma v rámci ABO bonusu.

Rozhodně se tam po celé odpoledne lidé nenudili. Stejně jako na každém festivalu nechyběly místní kulinářské speciality, stánky se sladkostmi i s občerstvením. K vidění byly také ukázky výroby provazů či dud. Součástí byl také selský trh nebo stánky s různými originálními výrobky, u kterých se téměř každý zastavil, aby je mohl obdivovat.

Šumavánek měl velký úspěch

Připravena byla tři velká pódia a pět menších stanovišť, kde se po celý den střídali umělci nebo soubory z celé Evropy. K vidění bylo 19 bavorských souborů a skupin a 11 zahraničních ze všech koutů Evropy. Mezi nimi byl také soubor Šumavánek z Klatov a Růže z Českého Krumlova. „Moc se nám tam líbilo, děti byly nadšené. Byl to moc hezký areál. Měli jsme tam dvě půlhodinová vystoupení. Děti byly před prvním trochu nervózní, ale před druhým už ne, protože už věděly, co je čeká, a znaly publikum, které bylo přívětivé a nadšené z jejich vystoupení," uvedla Denisa Valentová ze souboru Šumavánek.
Ta se rovněž připravuje na další ročník folklorního festivalu, který se koná každoročně během poutě v Klatovech, a tak chtěla v Německu nabrat i nějakou inspiraci. „Snažila jsem se dívat na ostatní soubory, jestli bych tam s nimi nenavázala spolupráci, ale nakonec jsem se rozhodla, že ne, protože neměly živou hudbu a to je pro mě jeden z důležitých ukazatelů," vysvětlila Valentová.

Šumavánek, který v Německu sklidil velký úspěch, má v letošním roce v plánu natočit svoje první CD.

V předešlých letech se tento festival konal v Tittlingu, proto byla letos pro všechny jeho návštěvníky cesta do Aldersbachu premiérou, což ocenili i někteří naši předplatitelé. „Je to super. Jsem tady poprvé a je to tady moc pěkné. Líbí se to celé naší partě, co jsme tady. Když se bude něco takového konat dál, stoprocentně se rádi zúčastníme," řekl jeden z předplatitelů Aleš Jelínek z Tlučné. Ten byl také svědkem události, kdy na festivalu převzal cenu lidové hudby zpěvák Heino. „Měli jsme štěstí, přišli jsme v okamžiku, kdy Heino dostával ocenění a to se nám moc líbilo. Občas ho vídáme v televizi. Ne že bych byl super jeho posluchač, není to úplně můj šálek čaje, ale tady to bylo moc pěkné," přiznal Jelínek.

Naopak Tittling se více líbil Marii Kalivodové z Plzně. „Byli jsme už předtím dvakrát v Tittlingu a tam se nám líbilo skoro více, protože to tam bylo zajímavější, bylo tam k vidění více památek a starých budov. Ale i tady bylo hezky. Nejvíce se mi líbily české soubory. Viděli jsme Šumavánek i Růži a podle mě to měl Šumavánek hezčí," sdělila Kalivodová.