Dneškem začíná nový školní rok a s ním i velké výdaje za školní potřeby. Většině dětí nakupují vše potřebné rodiče, ale jsou také děvčata a chlapci, kteří takové štěstí nemají. Těm, kteří mají domov v Klokánku v Janovicích nad Úhlavou, mohli přispět lidé na školní pomůcky tím, že přišli na hudební festival Kloktání. Ten se konal v sobotu v kempu Lázně v Klatovech.

Šlo o celodenní charitativní akci, na které vystoupily především kapely z Klatovska. Nápad na uspořádání tohoto festivalu se zrodil v hlavě Petra Říhy. „Jednou jsem se byl podívat za dětičkami v Klokánku, vzhledem k tomu, že tam bylo zrovna takové období, kdy byl problém s financemi, tak jsem si řekl, že musím něco udělat. A z toho je tahle celá show," sdělil prvotní impuls Říha.

Během festivalu se na pódiu vystřídalo 14 kapel, ale příští rok se prý můžeme těšit na mnohem více. „Je nám strašně líto, že je kapel letos méně, ale delší jsme si to nemohli dovolit udělat. Jestli se nám to povede, tak to příští rok bude dvoudenní a bude hrát kapel daleko více. Všechny kapely, se kterými jsme jednali, reagovaly naprosto fantasticky. Byly ochotné přijet z velké dálky kvůli čtyřicetiminutovému vystoupení na této akci a nevzaly si ani na benzin.

Všechny zahrály za pivo a za guláš, jsou fantastické. Moc si jich vážím," svěřil se Říha.

Výtěžek bude podle jeho slov použit na školní potřeby a potřeby se školou spjaté pro Klokánek v Janovicích nad Úhlavou. „Peníze, které vybereme a které zůstanou volné, utratíme za věci, které jsme si řekli, takže nepůjdou hotové peníze nikam, kde bychom je nemohli sledovat," uzavřel Říha.

Klokánek je nadšený

Pro Klokánek je to veliká pomoc, jak přiznala jeho ředitelka Alena Jandová. „Je to úžasné, protože školní potřeby jsou vždy velkým finančním problémem. Jen prvňáků máme letos pět, a to je minimálně tak pět tisíc na každého z nich. Pokud se podaří vybrat jakoukoliv částku, tak to pro nás bude v této situaci úžasná pomoc," řekla Jandová.

Prý se ještě nikdy nesetkala s tím, že by někdo uspořádal takový festival, aby jim pomohl. „Moc mě překvapilo, že vůbec někdo jde do takové velké akce a ještě s takovým nadšením. Doufáme, že to dopadne ještě lépe, než očekáváme, nejen finančně, ale že si to i lidé užijí. Pro děti to byl zážitek," dodala Jandová.

Lidi na festival lákal dobrý pocit, že pomohou, ale i to, že organizátoři vybrali oblíbené kapely. „Je to tady super. Paráda je, že vyšlo počasí. Přijeli jsme sem, protože máme festivaly rádi, ale i to, že jsme tím přispěli na dobrou věc, nás těší. Je to obdivuhodné, že tohle někdo uspořádá proto, aby někomu pomohl, a ne aby si jen nahrabal pro sebe. To se v dnešní době málo vidí a opravdu to zaslouží obdiv," zhodnotila jedna z návštěvnic festivalu Petra Sedláčková.