Tak začíná kolotoč záměn a omylů bláznivé komedie Manželství na druhou aneb Barillonova svatba, jejíž premiéru uvedl v pátek v plánickém spolkovém domě Divadelní spolek Plánice. Letošní divadelní sezona je pro plánické ochotníky už šestnáctou, v posledních letech se specializují na ztřeštěné komedie.

„Začínali jsme Babičkou, pak jsme hráli pohádky, jenže na pohádku přijde pár maminek nebo prarodičů s dětmi. Lidé chtějí komedie a my hrajeme pro lidi, takže to bylo jasné. Na komedii přijdou děti i dospělí a každý si v tom něco najde,“ vysvětlil principál plánických ochotníků Milan Novák.

Divadelní spolek Plánice uvedl premiéru komedie Manželství na druhou aneb Barillonova svatba.Zdroj: Deník / Kojan David

Premiéry nových her uvádí pláničtí divadelníci tradičně začátkem února doma v Plánici, pak objíždějí okolní vesnice, hrají i v Klatovech a Plzni. „Hrajeme od února do května, později výjimečně. Prázdniny jsou volné a na podzim už začínáme zkoušet novou hru. Vznikli jsme jako farní divadelní spolek a i když slovo farní už z názvu vypadlo, stále nacvičujeme na faře, jiné prostory nemáme. Když hrajeme ve spolkovém domě musíme s pomocí města a hasičů nanosit stovku palet, udělat jeviště, pak máme ještě jeden víkend na vyzkoušení. Je to náročné, ačkoliv včera jsme měli generální zkoušku, ještě stále nevíme, jak bude hra vypadat a jak dlouho bude trvat. Ale vždycky se to povedlo, takže strach nemáme,“ smál se před premiérou Barillonovy svatby Novák.

Divadelní spolek Plánice uvedl premiéru komedie Manželství na druhou aneb Barillonova svatba.Zdroj: Deník / Kojan David

A smáli se i diváci, kteří odměnili herce několikaminutovým potleskem na závěr a dokonce i několikrát v průběhu představení. Pokud byste chtěli vědět, jak dopadne Barillonovo manželství s vlastní tchyní, která navíc není vdovou, jak si původně všichni mysleli, máte možnost navštívit představení v plánickém spolkovém domě ještě v pátek 9. a v sobotu 10. února, vždy od 19 hodin.

Dobový inzerát z klatovských novin (1900 – 1910).
Výpravy zpět aneb Co se kdysi psalo - 407