V letech 2008 - 2010 zde byla odehrána opět více něž desítka představení hostujích ochotnických souborů ze širokého okolí.

„Bylo nám líto, že kdysi slavný divadelní areál a nádherná přírodní scenérie slouží jen hostujícícm souborům. Proto jsme přišli s nápadem, založit při divadle vlastní spolek a navrátit tak do Nýrska divadelní tradici. Sen se naplnil 15. 10. 2009, kdy byl divadelní spolek založen,“ vzpomíná na začátek vedoucí souboru Bohunka Mejcharová. Zakládající členové souboru jednomyslně přijali název „Divadelní spolek Lesní divadlo Nýrsko,“
Nýrský divadelní spolek čítá v současné době 26 členů. Role vedoucí spolku se ujala Bohunka Mejcharová, která pro spolek vybrala jako první, hru od Jana Drdy - Dalskabáty, hříšná ves, aneb zapomenutý čert.

„Sehnala se parta nadšenců a pustili se hned pilně do práce. Jsme ochotníci, tak si všechno děláme sami a na všem se také společně podílíme. Na výrobě kulis, kostýmů, ale podílíme se všichni i na režii. Každý si může k představení říci svůj názor a přijít s nápady i podněty. Já jsem spíše taková navigátorka než režisérka. Poradím odkud na jeviště přijít, kde se schovat, ale zbytek je na kolektivu,“ přiznává Mejcharová. Nikdo ze současných herců a hereček souboru neměl v minulosti s divadlem žádné zkušenosti. Věkový průměr kolektivu je přes třicet let.

„Teď nás zlobí počasí. Potřebujeme totiž zkoušet a počasí nám to trošku kazí. Chceme využít celého jeviště se vším, co nám nabízí. Dům, skály a tak. Proto s touto hrou nebudeme moci vyjíždět do okolí. Dalskabáty totiž připravujeme výhradně pro lesní divadlo a jeho jeviště,“ dodala Mejcharová.

Premiéra hry je plánována na 10.července a první repríza pak na 17. července.