Svůj pořad nazvaný Večer pro Brigid uvede ve středu od 18 hodin v Polanově síni Knihovny města Plzně. Irské písničky z hospod a přístavů budou proloženy průvodním slovem, které připravili Josef a Ilona Gruberovi.

Autor a vedoucí souboru Josef Gruber říká: „Náš Večer pro Brigid je zarámován postavou této stěžejní irské světice, která u nás není známá tak jako svatý Patrik, ale její uctívání navazuje na mnohem starší tradici. Ta se projevuje v některých lidových zvycích.“ Návštěvníci koncertu dostanou příležitost jeden ze zvyků si v komorní podobě vyzkoušet. „Hlavní část programu však tvoří naše písničky. Tentokrát budou doplněny u nás nepříliš známými verši irské básnířky Nually Ní Dhomhnaill a známějšího nositele Nobelovy ceny Seamuse Heaneyho,“ pokračuje vedoucí skupiny.

Klobouk dolů hraje ve složení Irena Kutnarová (akordeon), Lucie Tuháčková (flétny, whistle, zpěv), Lucie Fiona Šternerová (zpěv, bodhran, lžíce) a Josef Gruber (kytara, zpěv). Na rozdíl od mnoha kapel s podobným zaměřením však netěží především ze skočných irských instrumentálek, ale soustřeďuje se na písničky s původními českými texty. A ty velmi často respektují originál.