Od té doby se představili na koncertních pódiích po celém světě a na svém kontě mají přes čtyři miliony prodaných desek. Zatím poslední album, 7th Symphony, představí pětadvacátého února v hale Lokomotivy v Plzni.

„Na desce jsme si dali hodně záležet. Pracovali jsme tvrdě, ale přitom jsme si to užívali. Jestli máte rádi instrumentálky, bude se vám líbit. Jestli dáváte přednost rockovému materiálu, také si jej užijete,“ slibuje cellista Eicca Toppinen.

Obzvláště rád má podle svých slov píseň Beautiful. Pokud by se prý posluchačům skladba zdála jako holá a zranitelná, může to být i tím, jakým způsobem ji kapela nahrávala. „Rozhodli jsme se totiž, že ji budeme hrát nazí. Když jste neoblečený, vždycky to přináší dobré pocity,“ svěřuje se Toppinen.

Vzniklo to tak, že když píseň natočili oblečení, po poslechu si řekli, že tam něco chybí. Bubeníka Mikko Siréna, který hrál na basu, napadlo, že by si mohl odložit. Všichni ostatní ho pak napodobili. „Byla to tak mnohem větší legrace, dodává s úsměvem Toppinen.

S humorem vzpomíná i na začátky skupiny. „Bylo to legrační. Po prvním albu všichni říkali: ´Jasně, tohle je super nápad na jednu desku.´ Po druhé nám zase sdělovali: ´Jasně, chápeme, příště už ale nemůžete nic udělat. S Apocalypticou je prostě konec.´ A vidíte, jsme tady doteď,“ vypráví.

Zatímco první skladby kapely byly instrumentálními předělávkami písní známých metalových formací, především Metalliky, v současné době je většina tvorby původní. Tento přerod je spojen s rokem 2000 a albem Cult.

Od jeho vydání přestala Apocalyptica spolupracovat s původní vydavatelskou firmou. „Naštěstí kontrakt tehdy vypršel. Chtěli od nás bláznivé coververze Motörhead a AC/DC a my jsme řekli, že tohle dělat nechceme,“ konstatuje Toppinen. Celkově už skupina vydala sedm desek.

V Plzni se severští metaloví cellisté představili už v roce 2007. Stejně jako letos to bylo v rámci festivalu Smetanovské dny.