K uctění známého spisovatele se již konala například pouť na Klostermannův vrch, připravují se ale i další akce. Zdeněk Roučka chystá vydání knihy Šumavou Karla Klostermanna.

„V pátek 23. května se bude konat v Kašperských Horách večer věnovaný tomuto spisovateli. V 18 hodin bude v kostele sv. Markéty slovanský koncert Byzantionu, na 19. hodinu je v Muzeu Šumavy naplánována prezentace výstavy Ozvěny světů Karla Klostermanna a také křest knihy tohoto spisovatele Prázdniny na Šumavě,“ zve Vladimír Horpeniak z Muzea Šumavy. Sportovněji založení jedinci se mohou o den později vydat na pochod Karla Klostermanna, start je v průchodu kašperskohorské radnice od 8.30 do 9 hodin.

Na Klostermanna nezapomněl ani plzeňský publicista Zdeněk Roučka, který se po úspěchu výpravných fotografických knih Tenkrát na Šumavě (2004) a Předválečnou Šumavou (2006) vrací po dvou letech znovu k tematice staré Šumavy.

„Poslední knihou, která tak uzavře tuto unikátní trilogii, se stane titul Šumavou Karla Klostermanna / Obrazy 1875-1914. I tentokrát se milovníkům šumavské historie představí mnoho vesnic, osad a samot od Železnorudska, Kašperských Hor, přes Kvildu, Strážný, Novou Pec, Horní Planou až po Český Krumlov,“ slibuje Roučka.

V knize se podle něj objeví 250 vybraných, velmi cenných originálních snímků, zachycujících obraz drsné, ale zároveň romantické Šumavy před více než 120 lety. Většina fotografií pochází z období 1882 až 1895. „Je až s podivem, že už tehdy první profesionální fotografové zaznamenali pro budoucí pokolení postavy a tváře prostých horalů, dřevařů, sklářů, četníků, lesních zaměstnanců, úředníků, železničářů, hostinských, prvních turistů, ale také např. majitelů skláren nebo portréty schwarzenberských knížat,“ dodal publicista. Součástí knihy budou i nejrůznější snímky typické pro tehdejší způsob života v drsné šumavské krajině, včetně lidových slavností, poutí, loveckých zábav šlechty a samozřejmě každodenních pracovních činností.