Kina v Klatovech, Sušici i Horažďovicích shodně potvrzují, že v letošním roce vzrostla návštěvnost, ale samozřejmě to záleží na nových filmových premiérách, které právě letos přilákaly mnoho návštěvníků.
„Absolutním trhákem byly Vratné lahve, na které se přišlo podívat okolo tří tisíc lidí. Dále byl veliký zájem o další český film Obsluhoval jsem anglického krále, na který se dostavilo diváků o tisíc méně,“ informoval Deník ředitel kina Šumava v Klatovech Karel Kotěšovec.
Na tom, že filmy Vratné lahve, Obsluhoval jsem anglického krále zvedly návštěvnost ve všech kinech v okrese, se shodují všichni tři ředitelé.
„Zaznamenali jsem velký zájem také o český Bestiář a z cizích filmů vládly Harry Potter, Shrek III, Eragon a Goyovy přízraky,“ uvedla ředitelka Městského kulturního střediska v Sušici Ludmila Szvitková.
„Ke jmenovaným bych ještě přidala Piráty z Karibiku a Roming. O ty byl v našem kině také poměrně velký zájem. Překvapilo mě však, že například film, jakým je Edith Piaf, se nesetkal s takovým ohlasem, jaký jsem předpokládala,“ řekla ředitelka kina Otava v Horažďovicích Libuše Mužíková.
Z filmových žánrů jasně převládají dětské filmy a komedie. „Kdyby se natočila každý měsíc jedna, bylo by vyprodáno,“ sdělil Karel Kotěšovec.
Věkové rozložení je různé. V Klatovech nejčastěji zavítají do kina „náctiletí“, v Sušici a Horažďovicích je to srovnatelné se „střední generací“. Ta si ale podle Ludmily Szvitkové více vybírá, nejčastěji přijde zhlédnout filmový klub a filmy, které jsou náročnější, než ty pro teenagery.
A co ještě čeká diváky do konce roku? Proběhnou premiéry dvou nových českých filmů, a to Gympl a Medvídek, kterými si kina jistě opět statistiku návštěvnosti vylepší. Klatovy navíc na prosinec chystají také premiéru českého filmu, a to Poslední plavky.