Zeptali jsme se jednoho z hlavních organizátorů, předsedy Územního sdružení Českého zahrádkářeského svazu v Klatovech Josefa Novotného, co všechno v Družbě letos uvidíme.
Kdo bude letos vystavovat?
V letošním roce se ve velkém sále kulturního domu Družba představí 120 vystavovatelů z Klatovska, Plzeňska, Domažlicka a ze sousedního Bavorska. Zahrádkáři z našich organizací se pochlubí svými letošními výpěstky ovoce, zeleniny i květin.

Říkáte že uvidíme i květiny?
Ano. V átriu kulturního zařízení se představí například pěstitelé bonsají ze Staňkova a Plané u Mariánských Lázní. Svoji prezentaci ale chystá také vinařská sekce Českého svazu zahrádkářů, takže na návštěvníky budou čekat třeba ochutnávky značkových moravských vín.

Byl problém sehnat exponáty do letošní výstavy?
V letošním roce je sice málo ovoce, o to je ale kvalitnější a krásnější. Mnozí zahrádkáři se mají opravdu čím pochlubit a být na co hrdí. V jednotlivých organizacích zahrádkářského svazu již všichni pilně pracují na svých prezentačních stáncích. Hledají to nejlepší, co v letošním roce v dané lokalitě vypěstovali a čím by na letošní výstavě oslnili ostatní pěstitele i návštěvníky.

Kdy výstava začíná a na co všechno se můžeme ještě těšit?
Výstava bude probíhat od 5. do 8. října a bude doprovázena řadou dalších akcí. Hned v pátek 5. října vyhlásíme výsledky výtvarné soutěže „Naše zahrádka,“ do které se zapojili děti z mateřských a základních škol v regionu. Vyhlášena bude také tradiční soutěž pěstitelů o Jablko roku Klatovska.

Z programu víme, že chystáte také odborné přednášky. Na jaká témata a kdo do Klatov přijede přednášet?
Zůčastní se odborníci na slovo vzatí, Stanislav Peleška, Ladislav Zahradník a Miloslav Šimek. Budou přednášet na témata - „Zahrada jak ji neznáte“ (5.10. od 13 hodin), „Rezistentní odrůdy jablek“ (6. 10. od 13 hodin) a „Pěstování ovocných stromů“ (7. 10. od 13 hodin).

Jak dlouho se výstava připravuje a kdo se na přípravách podílí?
Výstava vzniká skoro rok. Bez pomoci organizací ČZS, , pracovníků Městského kulturního střediska v Klatovech a sponzorů, by se však nemohla uskutečnit. Proto všem touto cestou děkuji.