Bytový fond v majetku města je minimální, v současné době vlastní jen 35 bytů, ale více než polovina je jich o rozměrech garsonky či 1+kk, což je pro mladé lidi, kteří by chtěli ve městě založit rodiny, hodně malé. Bohužel nedostatek bydlení má za důsledek v některých případech i to, že se stěhují do okolních měst, i když mají práci v Železné Rudě. Ale je také otázkou, jak dlouho je bude bavit dojíždět a nezmění i práci. Město se to snaží změnit, ale není to tak jednoduché, jak si představovali, jak přiznávají někteří zastupitelé. Ale snad se blýská na lepší časy a začne se stavět nový bytový dům.

V Železné Rudě je v posledních letech velký rozmach výstavby apartmánů a vypadá to, že jen tak neskončí, naopak se přesune i na sousední Špičák. I toho se ale vedení města snaží využít a domlouvá se s investory na odkup části bytů za snížené ceny. Tak snad i tento krok povede k navýšení fondu. Mohou ale jen doufat, že ceny bytů na Šumavě neporostou tak, že si pak tyto apartmánové ani tak nebude moci většina mladých dovolit. Bydlení v krásné přírodě je sen, ale také čím dál více nákladný, pozemky se tam prodávají i za 15 000 za m2. A apartmány? Tam má město domluvenou cenu 50 000 m2 včetně DPH, ale to je jen zhruba 40% běžné tržní ceny. Ale je vidět, že i tak si mnoho lidí takové bydlení dovolit může, když se ve velkém staví.

Bohužel ale pokud se trend nezmění, tak se může stát, že město bude plné těch, kteří tam zavítají jen na víkendy nebo dovolené, ale místní nebudou mít, kde žít a budou odcházet ze svého rodného města.