Obyvatelé Klatov budou mít i tentokrát na výběr z tradičních stran, ale i jedné nové Klatovy21. Ta vsadila na ženu v čele kandidátky, je jí učitelka a skautka Kateřina Vágnerová. „K rozhodnutí kandidovat nás vedl pocit, že Klatovy v posledních letech stagnují,“ řekl člen strany Luboš Nový.

Překvapivou novinkou pro Klatovany je spojení dvou stran - ANO 2011 a ČSSD. Lídrem tohoto uskupení je Pavel Strolený (ANO), dvojkou na kandidátce Pavel Šefl (ČSSD).

O hlasy budou usilovat i další známé strany, které byly doplněné i mladšími kandidáty či ženami. Obhajovat svůj post bude i současný starosta Rudolf Salvetr.

Zdravotnická zařízení v Klatovech.
Lékaři v Klatovech stárnou, náhradníci se nehrnou. Pomohou benefity?

Velké napětí

S velkým napětím se budou očekávat výsledky v Sušici, kde je velmi rušno především kvůli nemocnici a výstavbě sportovní haly. Situace přivedla některé lidi k tomu, že se rozhodli založit stranu a kandidovat. Novou stranou je Veřejná iniciativa Sušicko, vede ji Zuzana Hrabá, která stála například za peticí týkající se nemocnice v Sušici. „Veřejná iniciativa, které jsem od počátku součástí, dlouhodobě poukazuje na (ne)činnost současného vedeni města. Aktivně se podílíme na informovanosti občanů prostřednictvím letáků, které roznášíme do schránek, a poukazujeme na fakta týkající se nemocnice, sportovní haly, velké montovny, referenda i běžného života ve městě,“ uvedla Hrabá.

Nemocnice v Sušici.
Osud nemocnice. To bude hlavní téma voleb v Sušici

Druhou stranou je Sušická veřejnost, jejímž lídrem je Karel Požárek. „Chtěli jsme pro Sušici něco prospěšného udělat, posunout ji zase o kus dál. V Sušici žijeme, pracujeme, podnikáme, máme tu rodiny. A mrzí nás, že poslední roky se v Sušici nic moc nového neděje a nebuduje. Zastupitelstva končí obvykle dlouhou hádkou a reálná práce chybí. Věříme, že to dokážeme změnit,“ řekl Deníku Požárek.

Situace, která vyvstala v Sušici má určitý podíl i na tom, že se šest současných zastupitelů rozhodlo již znovu nekandidovat.

Náměstí Sušice.
Více než čtvrtina zastupitelů v Sušici už znovu nekandiduje

Po křesle starosty prahnou v Sušici Piráti a netají se tím. V jejich čele je nyní bývalý jednatel sušické nemocnice Václav Rada. „Jako Piráti jdeme do komunálních voleb s jasným cílem, a tím je převzetí spoluodpovědnosti za vedení města. Chceme, aby Sušice byla městem, kde se bude všem dobře žít. K tomu je potřeba zajistit fungující infrastrukturu včetně zdravotnictví, sociální péče a bydlení tak, aby nám lidé odsud neutíkali,“ sdělil lídr Václav Rada.

I v Sušici se pokusí svůj post obhájit současný starosta Petr Mottl.

„Horké“ téma mají i v Železné Rudě, kde se kromě jiného volební programy všech uskupení opíraly o výstavbu bytových domů pro tamní obyvatele, aby neměli důvod z města odcházet žít jinam. Netají se ani tím, že nejsou příliš velkými příznivci rozsáhlé výstavby apartmánových domů.

Ilustrační foto
Kdo chce vést vaši obec na Klatovsku? Deník přináší kandidátky