Komunální volby v Klatovech vyhrála ODS a získala osm mandátů ze sedmadvacetičlenného zastupitelstva, a hned na počátku se dohodla na spolupráci s Nestraníky (4 mandáty). Obě strany ale oproti předchozímu období získaly méně mandátů, a tak následovala jednání s ostatními stranami a nakonec se ODS a Nestraníci spojili se společným uskupením ANO 2011 a ČSSD, které má šest mandátů. „Šlo o většinové mínění, chtěli jsme mít i většinovou koalici. Město jde do velmi složitých časů, stejně jako celá republika, a proto si myslíme, že tato koalice bude nejstabilnější,“ okomentoval starosta Klatov Rudolf Salvetr.

S dohodou o spolupráci je spokojený i Pavel Strolený (ANO). „Jsem rád, že jsme se domluvili na společných věcech, například na tom, že se budeme snažit v této těžké situaci udržet co nejvíce městská zařízení a sportoviště. Víceméně jsme zjistili, že naše programy jsou z devadesáti procent shodné. Jed-nání byla jednoduchá. Shodli jsme se, že jsme schopní spolupracovat. V radě za nás budu já, Petr Votípka a Pavel Šefl,“ řekl Strolený.

Více místostarostů

S novou stranou v koalici nastanou ale pravděpodobně i změny. „Měl bych být třetím místostarostou, jako neuvolněný. Zatím máme v plánu, že bych měl na starost životní prostředí a městské společnosti,“ sdělil Strolený s tím, že o všem se bude ještě jednat.

Adraběh v Klatovech.
Běžci podpořili na Kolonádě klatovské centrum Adry, pomáhá již tři roky

Plány pro město netajil hned po volbách ani starosta Salvetr: „Město dlouhodobě rozumně hospodaří a jsme schopni překonat období letošní zimy a předpokládám, že i další nelehké měsíce. Takže organizace, školy, technické služby a další budou zajištěné pro provoz, neutlumíme je. Jsme schopni udržet kulturní, společenský a sportovní život ve městě. Máme připravenou celou řadu projektů a nedojde-li k naprosto nepředvídatelné katastrofální situaci, tak si myslím, že se podaří některé nejen rozjet, ale i dokončit v tomto volebním období. Budeme-li mít na nich samozřejmě shodu v zastupitelstvu.“

V radě města bude mít ODS čtyři posty, ANO+ČSSD tři a dva obsadí Nestraníci. Ustavující zasedání zastupitelstva se bude pravděpodobně konat 24. října.

Nevzdávají se

O koalici stáli i nováčci, kandidáti Klatovy21, ale nevyšlo to. Nadšení do práce je však neopouští. „Jednali jsme s vítězem voleb ODS a předložili jsme konstruktivní návrhy pro vznik případné koalice včetně našeho sdružení. To, že si nakonec ODS vybra-la jiného partnera do koalice, nám nezbývá než respektovat. Z opozice se nám bude náš program prosazovat obtížněji, nicméně i tak jsme připraveni intenzivně praco-vat ve prospěch města a jeho obyvatel,“ říká Kateřina Vágnerová z Klatovy21.

V Sušici nadále vyjednávání pokračují, jasno už by mělo být v nejbližších dnech. Tam zvítězila ODS, ale stejný počet mandátů získali i Piráti. Když vítězná ODS spojí síly s ANO (3 mandáty), pak jim chybí ještě tři, aby měli nadpoloviční většinu. Piráti jsou domluvení s Nezávislými ze Sušice (3), ČSSD (1) a KDU-ČSL (1), schází jim jen jeden mandát. Největší váhu tak mají kandidáti ze Sušické veřejnosti (3), záleží tak nyní na nich, ke komu se připojí.

Stanislav N. u Krajského soudu v Plzni.
Vrah syna jde do zabezpečovací detence. Je to časovaná bomba, řekla znalkyně