Volby do zastupitelstva se uskuteční 23. a 24. září. V předešlých volbách v roce 2018 si nejlépe vedla ODS, která získala 31,27 % hlasů, za ní byli Nestraníci s 15,65 % hlasů a třetí bylo ANO 2011 s 15,22 % hlasů. Obyvatelé Klatov budou mít i tentokrát na výběr z tradičních stran, ale jedné nové – Klatovy21. Ta vsadila na ženu v čele kandidátky, která zabojuje o post starosty, je jí učitelka a skautka Kateřina Vágnerová. „Klatovy21 je sdružení aktivních lidí, kterým záleží na tom, jak bude vypadat a hlavně fungovat město, ve kterém žijeme. K rozhodnutí kandidovat nás vedl pocit, že Klatovy v posledních letech trochu stagnují,“ řekl člen strany Luboš Nový.

Překvapivou novinkou pro Klatovany bylo spojení dvou stran, a to ANO 2011 a ČSSD. Lídrem toho uskupení je Pavel Strolený (ANO). „Jde o pragmatický projekt obou stran s cílem vytvořit v Klatovech silný politický subjekt s koaličním potenciálem,“ řekl Strolený s tím, že dvojkou na kandidátce bude Pavel Šefl (ČSSD).

Dále už žádné velké změny nenastaly. I v čele ODS nadále zůstává současný starosta Rudolf Salvetr. I když podle některých by mu tentokrát mohlo uškodit poslanecké křeslo. „Ne každý mu více funkcí přeje a ne každý si myslí, že se dá více funkcí zvládat tak, jak má. Ale Salvetr je dobrý starosta, ve městě se toho za jeho starostování udělalo hodně, takže uvidíme, jak se lidé budou rozhodovat. Já mu rozhodně svůj hlas dám,“ řekl Klatovan Karel Vavřička.

Omladili sestavu

Ke dni 19. 7. podaly své kandidátní listiny pro volby ještě tyto strany: Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT – sdružení DSZ – ZA PRÁVA ZVÍŘAT a NK (lídr Zdeněk Svoboda), Komunistická strana Čech a Moravy (Jaroslav Rehák), NESTRANÍCI (Martin Kříž), Piráti Klatovy (Jiří Zavřel), Sdružení nezávislých kandidátů a politické strany SNK Evropští demokraté (Jiří Štancl) a Svoboda a přímá demokracie (Marie Pošarová).

„Nyní kandidátní listiny přezkoumává registrační úřad, který vydá do 6. srpna rozhodnutí o registraci nebo rozhodnutí o odmítnutí kandidátní listiny,“ sdělil tajemník klatovské radnice Milan Jarošík.

Většina stran sází na to, že by hlasy mohly získat i díky tomu, že omladily sestavu a na své kandidátky dosadily nové tváře, mezi nimiž jsou mladí lidí, ODS mezi sebe vzala dokonce studenty a také ženy.