Předchozí
1 z 14
Další

ANKETA: Komunální volby 2022

Co u vás rozhodne volby?Co u vás rozhodne volby?Zdroj: DeníkČesko čekají poslední zářijový víkend komunální volby. Lidé si své kandidáty do zastupitelstev měst a obcí zvolí v pátek 23. a v sobotu 24. září. Co podle vás může rozhodnout boje o radnici a jaká témata hýbou vaším bydlištěm? Ptali jsme se občanů Klatovska. Podívejte se na jejich odpovědi.

Václav Kůs, kastelán, Kašperské Hory

Václav Kůs, kastelán, Kašperské HoryZdroj: Deník/Daniela Loudová

Nepochybně rozhodne počet uskupení, které se do volebního klání rozhodnou vstoupit, i kvůli tvorbě případných koalic. V Kašperských Horách rezonuje téma bytové politiky, jako všude jinde. Také téma odpadového hospodářství.

Romana Papežová, projektantka územních plánů, Klatovy

Romana Papežová, projektantka územních plánů, KlatovyRomana Papežová, projektantka územních plánů, KlatovyZdroj: Deník/Daniela Loudová

Při volbách v Klatovech u mě nerozhoduje politická strana. Zajímá mě hlavně, kdo konkrétně stojí v čele a jaké má záměry s městem. Je pro mě důležité, aby se v budoucích záměrech myslelo hlavně na občany města. V posledních letech se v Klatovech hodně udělalo. Vzhledem k tomu, že jsem matka malých dětí, uvítám i další zázemí pro volnou časovou aktivitu mládeže.

Jiří Böhm, ředitel ČČK, Klatovy

Jiří Böhm, ředitel ČČK, KlatovyZdroj: Deník/Daniela Loudová

Boj o radnici u mě rozhodne to, aby zvolení zástupci dělali věci pro lidi a ne aby politizovali. Témata, kterými se mohou v našem městě zabývat je jistě bezpečnost, doprava, zdravotnictví a vzhled města, to jsou priority.

Michal Peter, obchodní zástupce, Dehtín

Michal Peter, obchodní zástupce, DehtínZdroj: Deník/Daniela Loudová

Osobně si myslím, že by se volby mohly vést v duchu celorepublikového trendu tj. změna zavedených pořádků a vpuštění nových tváří do komunální politiky. Občanská sdružení mají na komunální úrovni vždy silný hlas. Bojím se populistů a slibotechen. Pár uskupení jsem si všiml. Uvidíme, snad zvítězí ta racionálně založená. V Klatovech vnímám silnou a fungující buňku pravicových zástupců. S pohledu občana Klatovy funguji a nabízí příjemné místo pro žití. Prostor pro zlepšení se ale najde vždy.

Petr Curko, učitel, Klatovy

Petr Curko, učitel, KlatovyZdroj: Deník/Daniela Loudová

Myslím si, že nadcházející volby rozhodnou tři velká témata. Tím prvním bude určitě oblast energetiky. Politické strany musí přijít s plánem, jak snížit energetickou náročnost především veřejných budov. Druhou oblastí bude zdravotnictví. Dostupnost kvalitní zdravotní péče, zvládání další potencionální vlny koronaviru, péče o starší občany – to je jen malý výčet palčivých témat. A jako třetí oblast si dovolím jmenovat začleňování ukrajinských uprchlíků do běžného života. Před touto problematikou rozhodně neleze zavírat oči, i když by mnozí možná i chtěli.

Pavel Horejš, zpěvák, Sušice

Pavel Horejš, zpěvák, SušiceZdroj: Deník/Daniela Loudová

Jsem pravidelný volič a dění na politické scéně sleduji. Zajímá mě mnoho témat, nejvíce ty, která se mě a mých blízkých týkají nejvíce. Aktuálně asi drahá energetika, inflace, dostupné bydlení pro mladé lidi, sociální politika pro rodiče, dostupnost zdravotnictví, což je velké téma v Sušici. Krajská a komunální politika je samozřejmě úzce spojená s politikou na celorepublikové úrovni, a proto bychom měli volit ty představitele, kteří zastupují názor, který je nám nejbližší. Před volbami se vždy snažím "prostudovat" volební programy jednotlivých stran a na základě toho se rozhoduji. Uvidím, koho budu na podzim volit.

Lukáš Kroupa, vedoucí neziskové organizace, Klatovy

Lukáš Kroupa, vedoucí neziskové organizace, KlatovyZdroj: Deník/Daniela Loudová

Rozhodující pro mojí volbu bude volební program a také lidé, kteří za ním stojí. U programu je pro mě důležitá jeho konkrétnost. Abych si byl jist, že mnou volený subjekt vnímá konkrétní přednosti, ale i potíže a nedostatky města a jeho blízkého okolí a že má konkrétní plán, jak problémy řešit a přednosti využít. Pro mě osobně je důležité řešení odstraňování bariér ve městě a jeho veřejných budovách nejen pro handicapované, ale i pro seniory a rodiny s kočárky.

Jan Jirák, historik, Švihov

Jan Jirák, historik, ŠvihovZdroj: Deník/Daniela Loudová

Boj rozhodne složení kandidátek a jejich nabídka voličům. Potíží ve městě je několik, například absence stomatologické ordinace, bankomatu či zavřená restaurace v kulturním domě. Ale nevím, zda je v silách jakékoliv radnice zlomit nedostatek stomatologů, strategii bankovních ústavů v rozmisťování bankomatů či nalezení vhodného nájemce a provozovatele hostince.

Ludvík Pouza, kastelán, Chudenice

Ludvík Pouza, kastelán, ChudeniceZdroj: Deník/Daniela Loudová

Na to nedokáži odpovědět, jelikož je v Chudenicích pravděpodobně jen jedna kandidátka, takže se tam dostanou všichni kandidáti i bez stěžejních témat. Na malém městečku se lidé ve volbách rozhodují podle osobností, nikoliv podle témat. Všichni tu vědí, co městečko trápí.

Jan Antal, moderátor, Klatovy

Jan Antal, moderátor, KlatovyZdroj: Deník/Daniela Loudová

Bojím se, že dost bude přesahovat celostátní politika a s ní spojená kampaň. Těch témat je teď v televizi hodně. Já už tradičně budu volit tváře, které znám osobně a můžu jim věřit. Na městské úrovni si myslím, že nezáleží v jakém dresu kandidáti nastupují, ale jací jsou. Vždyť bydlíme vedle sebe.

Jan Patlejch, restauratér, Sušice

Jan Patlejch, restauratér, SušiceZdroj: Deník/Daniela Loudová

U nás ve městě je jediné téma, a to nemocnice. Tohle téma hraničí až s otravnou hysterií a tu žádné volby nevyřeší. Nejlepší by bylo, kdyby ji už všichni nechali normálně pracovat a vyčistili v ní toxický vzduch.

František Wiendl, důchodce, Klatovy

František Wiendl, důchodce, KlatovyZdroj: Deník/Daniela Loudová

Nemám tušení, které téma by mohlo být tím, které vyhraje v našem městě boj o radnici. Osobně bych byl ale rád, aby zůstalo vedení takové jako dosud. Jsem s ním spokojený.

Zapojte se také do ankety Deníku

Na sídlišti není kde zaparkovat. Chybějí zubaři. Ulice jsou plné děr. A zrovna ve vaší obci stále chybí kanalizace, ačkoliv ji zastupitelé slibují roky. Témata, která vás trápí. Co bude tím hlavním tématem zářijových komunálních voleb ve vašem bydlišti? Co u vás rozhodne volby? Dejte nám vědět ZDE. Deník tu žije s vámi!

Co u vás rozhodne volby?Co u vás rozhodne volby?Zdroj: Deník