Bizarní světelné skvrny, které na fotografii modře září v atmosféře Země, vědce dlouhou dobu mátly. Web Live Science ovšem nyní odhalil, že nejde o objekty hodné konspiračních teorií. Ve skutečnosti se jedná o výsledky dvou přírodních jevů, které se zcela náhodou vyskytly nad Zemí ve stejnou dobu. A shodou okolností ve chvíli, kdy astronaut zmáčkl spoušť.

Měsíční iluze mate odborníky
Proč je Měsíc nad obzorem mohutný a na obloze drobný? Tajemná iluze trápí vědce

Snímek Země obsahující zářivé modré skvrny pořídil třicátého října minulého roku člen mise Expedice 66 při průletu Mezinárodní vesmírné stanice nad Jihočínským mořem. Devátého října tohoto roku ho pak sdílelo online středisko NASA zaměřené na publikaci satelitních snímků Earth Observatory. Od té doby modrá světla vyvolala množství dohadů. 

Mohutný blesk

A co jsou dvě podivně vypadající modré koule zač? První světelná skvrna umístěná v dolní části snímku je podle odborníků mohutný úder blesku v Thajském zálivu. Údery blesku jsou obvykle z ISS špatně viditelné, protože je zakrývají mraky. V tomto případě však bylo načasování pořízení fotky dokonalé, jelikož právě v daný moment se objevila v mracích mezera. Blesk ozářil stěny struktury mraku a vytvořil nápadný světelný prstenec.

Tajemné světlo Měsíce

Druhá modrá skvrna na fotce je pak dle odborníků deformované světlo z Měsíce. Díky orientaci Měsíce k ISS prochází světlo odrážející se od Slunce přímo atmosférou planety, což ho mění při pohledu z vesmíru v jasně modrou skvrnu. Tento efekt způsobuje rozptýlení měsíčního světla do drobných částic v zemské atmosféře. 

Fotografie měsíce Europy pořízená v devadesátých letech minulého století sondou Galileo.
Vodní svět u Jupitera. Sonda Juno pořídila nejdetailnější snímky měsíce Europa

Modré světlo má velmi krátké vlnové délky a tím pádem se nejčastěji rozptyluje. Jde o stejný jev, jaký je i vysvětlením toho, proč se lidem zdá atmosféra být modrá.

Na snímku pak ještě lidé mohou vidět světelné znečištění planety. Nejjasněji jej lze pozorovat v Thajsku, ostrově Hainen či nejjižnější oblasti Číny. Oranžové světlo na fotce, které je rovnoběžné se zakřivením Země, popisuje Earth Observatory jako okraj atmosféry.

Viditelné přelety

Mezinárodní vesmírná stanice, známá hlavně pod zkratkou ISS, je v současnosti jediná trvale obydlená vesmírná stanice. Sedmičlenná posádka se obměňuje každých šest měsíců. Stanice je umístěná na nízké oběžné dráze Země, konkrétně ve výšce čtyř set kilometrů. ISS je společným vesmírným projektem pěti kosmických agentur, spolupracuje na ní americká NASA, ruská agentura Roskosmos, japonská JAXA, kanadská CSA a evropská ESA. Dominuje ale americký a ruský segment, přičemž i astronauti musí umět anglicky i rusky.

Aktuálně je ISS velmi vhodným kosmickým objektem pro pozorování, přičemž přelétá i nad Českou republikou. Při přeletu má podobu velmi jasné hvězdy, která se pohybuje noční oblohou od západu k východu. Tabulku přesných časů přeletů je možné prozkoumat na stránce Heavens Above.