Nově vydané vzácné video je posledním známým záznamem tasmánského vakovlka, který původně obýval území Austrálie, Tasmánie a Nové Guineje.

Sluneční soustava
Přijde doba ledová? Nadchází sluneční minimum, lidé se bojí "apokalypsy"

Do dnešních dnů se dochovalo z celého filmu o Tasmánii jen několik krátkých scén: dvoupatrové tramvaje připomínající londýnské double-deckery, písečná pláž v hlavním tasmánském městě Hobart, potom dlouho nic a nakonec právě záběry Benjamina, posledního dožívajícího představitele tasmánských vakovlků, řadících se mezi nejslavnější australské vyhynulé predátory.

Vzpomeňte na Benjamina

Hvězdná chvilka tasmánského tygra trvá jenom 21 vteřin, ale přesto je nový záznam cenný - jednak zachycuje reakce tasmánského tygra na lidi, jednak obsahuje původní mluvený komentář a nahranou hudbu. Podle Národního filmového a zvukového archívu Austrálie (NFSA) jde o poslední známý záznam záhadného tasmánského tygra.

Keporkak
Kdo zachrání planetu? Zbrzdit oteplování umí bizoni i velryby

Unikátní záběry, které byly ukryty před zraky veřejnosti 85 let, byly zdigitalizovány s rozlišením 4K a uvolněny pro internet, aby si lidé mohli záhadného tvora s nešťastným osudem opět připomenout.

"Pokud víme, je to naposledy, kdy byl Benjamin nebo jakýkoli jiný vakovlk zachycen při pohybu," uvedl ke zveřejněným záběrům odborný časopis Science Alert. V dochovaném průvodním slovu komentátor říká, že "tasmánský tygr je už velmi vzácný a z jeho přirozeného prostředí ho vytlačila postupující civilizace".

Záběrů je možná víc

Přestože vakovlk tasmánský vyhynul, lidé stále doufají, že audiovizuálních děl, které by zachycovaly ještě živé exempláře tohoto druhu, existuje víc. "Zůstáváme optimisty. Další záběry by se mohly objevit i v jiných sbírkách," uvedli členové australského archívu. 

Dosud jediná známá videa tasmánských tygrů byla natočena v zoologických zahradách v Austrálii a Londýně, ale vakovlci byli rozesláni do mnoha částí světa, kde mohou existovat jejich další dosud nezveřejněné záznamy. 

Na milovických pastvinách žije až půlka druhů všech u nás se vyskytujících motýlů.
Milovické pastviny po pěti letech: vrací se vyhynulá zvířata i rostliny

"NFSA uchovává kopie většiny známých dochovaných filmů se záběry vakovlků, ale hledání pokračuje dál," uvádí australský Národní filmový a zvukový archív ve své tiskové zprávě. "Zbývá přijít na to, zda existují i jejich záznamy pořízené na barevný film, zda je nějaký film zachycuje volně v divočině, nebo - doufejme - zda existuje i zvukový film, který by nám zprostředkoval jakýkoli zvuk zvířete."

Takové záběry by mohly nabídnout nebývalý vhled do způsobu života tohoto vyhynulého masožravého vačnatce, o němž ví věda dodnes jen málo. "Možná by nás vzpomínka na Benjamina mohla něco naučit," uzavírá Science Alert.