Stará Knížecí Huť na Tachovsku leží zhruba dva kilometry vzdušnou čarou od německé hranice. Přesto se už na kraji osady v mobilu objeví, že jste v pásmu německého signálu O2. „Mobilní signál v Huti se s německým kryje, na některých místech v okolí není vůbec,“ potvrdil Deníku starosta Lesné Stanislav Kolda.

Co nám covid vzal, co nám covid dal.Zdroj: DeníkPrávě na Tachovsku je podle mluvčí O2 Blanky Vokounové zatím nejslabší pokrytí sítí v kraji. „Je to dáno především charakterem území, jeho přírodními podmínkami a hustotou osídlení. Nejlepší situace je v okrese Domažlice, kde síť poskytuje zákazníkům největší kapacitu,“ uvedla mluvčí s tím, že v pohraničních okresech Plzeňského kraje se pokrytí obyvatel mobilní sítí pohybuje na úrovni 99,2 procenta. Pevné internetové připojení pak pokrývá přes 97 procent obyvatel kraje a to prostřednictvím optické, VDSL, WTTx nebo standardní LTE technologie.

Mobilní data a internetové připojení zvláště v době koronavirové krize využívá mnohem více lidí, než obvykle. Zejména při distanční výuce a při práci z domova, tedy na home office.

Proto se plánuje další zlepšení. „S dalším zkvalitněním pokrytí i zvýšením dostupných přenosových rychlostí počítáme v našich rozvojových plánech na další období,“ uvedla mluvčí.

Ilustrační foto.
Hospodský vymění výčep za motorovou pilu. Ocitl se bez příjmů

Dostupnost kvalitních mobilních služeb i v těch nejodlehlejších a nejmenších obcích má význam. Proto operátoři podporují návrh spolufinancování výstavby základnových stanic v těchto obcích také v rámci vládou připravovaného Národního plánu obnovy. Ten podle Vokounové obsahuje návrh investic, čerpajících prostředky z krizového evropského fondu Facility, čímž by bylo možné rychleji zajistit kvalitní signál i v těchto lokalitách.

PLZEŇ A 5G

Lepší dostupnosti a kvalitě pomáhá také moderní síť 5G. Plzeň se stala jedním z pěti českých měst, kde byla tato síť v rámci projektu 5G pro 5 měst spuštěna. Mohou ji využívat nejen obyvatelé a podnikatelé, ale přínosem může být třeba pro záchranáře, případně pro různé další obory.

„Velmi zajímavé je například použití dronů řízených právě přes 5G síť, která umožní díky vysokým rychlostem a nízké latenci přímé přenášení informací z dronů v reálném čase. Uplatnění tak tyto drony najdou nejen při řízení zásahů v krizových situacích a další spolupráci se složkami Integrovaného záchranného systému,“ vysvětlila mluvčí.

Jak dodala, tato moderní síť pomůže třeba i při inspekci mostních konstrukcí, výrobních a skladovacích hal nebo při tvorbě ortofoto a 3D modelů.