"Srdečně Vás zveme na druhý ročník Strážovských horalských her, který se uskuteční 8. srpna od 11.30 hodin na hasičském hřišti ve Strážově. Přijďte se podívat a podpořit naše atlety a atletky, kteří změří své síly již ve 4. kole České národní ligy v horalských hrách. K vidění budou disciplíny jako vrh kamenem, hod břemenem do dálky, hod skotským kladivem, hod čtvrtmetrákovým závažím do výšky nebo hod pětimetrovou kládou. Závodníci budou oděni v tradičním skotském úboru – kiltu," nalákal za pořadatele Jiří Beneš.

Horalské hry (v originále highland games) mají téměř tisíciletou tradici a patří tak mezi jedny z nejstarších dochovaných sportovních událostí na světě. Svůj původ mají na Skotské vysočině, kde spolu měřili síly nejsilnější a nejschopnější válečníci, které si pak vybírali kmenoví náčelníci či šlechta do svých družin. Traduje se, že návštěva her podpořila Pierre de Coubertina v rozhodnutí uspořádat novodobé Olympijské hry. Co je na tom pravdy se přijďte přesvědčit osobně. Nebude chybět ani stánek s občerstvením.

Další akce

Nádvoří opět ožije hudbou
KDY: 7. srpna
KDE: Klatovy
ZA KOLIK: neuvedeno

Na nádvoří jezuitské koleje v Klatovech se v pátek 7. srpna můžete těšit na další z koncertů. Tentokrát akustický v podání Moniky Načevy a Michala Pavlíčka. Je postaven na průřezu tvorby z desek Možnosti tu sou a Na Svahu. Koncert začne v 18 hodin.

Železnorudské slavnosti
KDY: 7. a 8. srpna
KDE: Železná Ruda
ZA KOLIK: zdarma

V Železné Rudě se ve dnech 7. a 8. srpna budou konat tradiční Železnorudské slavnosti. Vše se odehraje na parkovišti u Café Charlotte. Program v pátek vypukne v 15.45 hodin bubenickou show. Následovat bude slavnostní zahájení s překvapením, vystoupení Bao di sera + Soda, fotbalové utkání se Sigi teamem od 17.30 hodin na fotbalovém hřišti. Od 19.30 hodin je na programu Brass Avenue, dražba, Kečup, Pyrotera a DJ Mára. V sobotu začne program v 11 hodin, kdy zahraje Obšuka. Těšit se můžete na ukázku hasičů, Otavanku, trial show, live cooking, hody sekerou, slack show, skupinu Děda Mládek Illegal Band, Dva a půl chlapa a vše završí DJ Lumi. Chybět nebudou atrakce, stánky, občerstvení a mnoho dalšího.

Farmářské a vinné trhy v Sušici
KDY: 8. srpna
KDE: Sušice
ZA KOLIK: zdarma, 270 Kč

Trhy s farmářskými produkty a doprovodným programem můžete navštívit v sobotu na sušickém náměstí od 8 do 12 hodin. Poté následují vinné trhy, na nichž od 11 do 18 hodin získáte za cenu vstupného 270 korun skleničku, brožuru a k dispozici bude neomezená ochutnávka vystavených vzorků vín. Akce se účastní šest vinařství. Ochutnávky vín zpříjemní návštěvníkům cimbálová muzika.

Folk zazní v Žihobcích
KDY: 8. srpna
KDE: Žihobce
ZA KOLIK: zdarma

Na 3. ročník festivalu pod širým nebem s názvem Folkové léto zve Muzeum Lamberská stezka do Žihobců. Akce se uskuteční na místní parketu v zámeckém parku. Přijďte si užít moderní country kapelu Pilouni, folk rockovou Štreku nebo folkovou Kapelu z vršku. Občerstvení v průběhu akce je zajištěno. Vstup je volný.

Sto Zvířat rozpohybuje Janovice
KDY: 8. srpna
KDE: Janovice nad Úhlavou
ZA KOLIK: zdarma

V sobotu od 20 hodin vystoupí v Janovicích nad Úhlavou Sto zvířat. Kapela, která letos slaví 30 let, se představí na nádvoří pivovaru. Sto zvířat za dobu své existence vydalo 11 alb a natočilo spoustu klipů. Je opravdu na co se těšit.

Otevření kaple Anděla Strážce v Sušici v době prázdnin
KDY: každou neděli
KDE: Sušice
ZA KOLIK: dobrovolný příspěvek

Kaple Anděla Strážce v Sušici je v době prázdnin otevřena každou neděli v době od 14:00 do 16:00 hodin. Při ávštěvě můžete přispět na opravu Andělíčku, který ji už hodně potřebuje.