Tématem Dnů Šumavského trojhradí 13. a 14. června jsou proměny hradu. Tři majestátní gotické hrady - Kašperk, Rabí a Velhartice, které nástupem novověku postupně ztratily svůj význam a upadaly v nevýznamnost, zažívaly v posledních desetiletích horečnou stavební činnost a rozvoj. Dočkaly se zásadních oprav a rekonstrukcí, aby byla zachována jejich vypovídající hodnota, a také, aby bylo možno tato, kdysi mocně opevněná sídla, zpřístupnit veřejnosti. Dnes patří hrady Šumavského trojhradí k nejvýznamnějším turistickým cílům západních a jihozápadních Čech.

A právě takovými relativně novodobými příběhy provedou návštěvníky na všech třech hradech připravované výstavy a speciálně zaměřené prohlídky. Výstavy využijí srovnání historických černobílých fotografií se současnými barevnými snímky.

VELHARTICE

"Tematické prohlídky k proměnám hradu Velhartice povede průvodce nadmíru povolaný. Bude jím emeritní kastelán Petr Mejstřík, který se aktivně podílel na všech „proměnách“ hradu Velhartice za posledních 30 let. Petr Mejstřík předal před několika měsíci hrad svému nástupci, kterým se stal jeho syn Matěj, jako vzorně udržovaný památkový areál. Speciální prohlídky navíc doplní v místech obnovy snímky zachycující stav před rekonstrukcí," uvedl koordinátor Dnů Šumavského trojhradí Zdeněk Svoboda.

Hned následující víkend, od 20. 6. bude v prostorách hradního pivovaru připravena tematická výstava k proměnám hradu Velhartice, tj. porovnání dnes už historických snímků hradu před rekonstrukcí a současné podoby hradu, zachycené specialistou na fotografování památek Radovanem Koderou.

RABÍ

Na hradě Rabí, na naší největší hradní zřícenině, je v konírně na hradním nádvoří připravena výstava „Více než tisíc slov“. Návštěvníci budou moci sledovat proměny hradu Rabí z různých úhlů pohledu a v rozmanitých souvislostech. Každá fotografie má svůj příběh. Historické snímky posloužily jako předloha pro pohlednice, jiné vznikaly průběžně při velkých opravách další jsou momentkami z výletu. Autory současných snímků jsou vnímaví a všímaví zaměstnanci i profesionální umělci.

Obrazový příběh o proměnách hradu Rabí je zasazen přímo do jeho prohlídky. Dlouholetí, znalí a zapálení průvodci nejprve pohovoří o proměnách rabského hradu od středověku až do sklonku „dlouhého“ 19. století. Druhá část bude směřovat k proměnám a opravám hradního komplexu v posledních sto dvaceti letech, lépe řečeno půjde o komentovanou prohlídku výstavy „Víc než tisíc slov“. Závěr bude vyhrazen bližší i vzdálenější budoucnosti a návštěvníkům přiblížíme své plány a záměry, neboť hrad Rabí se proměňuje stále a jeho vývoj není ukončen. 

KAŠPERK

Na Kašperku bude výstava k uskutečněným i neuskutečněným proměnám nejvýše položeného královské hradu ke zhlédnutí v prostorách dřevěného víceúčelového objektu na nádvoří hradu. Vedle srovnání historických a současných fotografií budou vystaveny projektové dokumentace a záměry, které se neuskutečnily.

Na Kašperku jsou rovněž připraveny komentované prohlídky zaměřené na stavební obnovu hradu. Sobotní vernisáž výstavy „Proměny hradu“ doprovodí historická hudba, po celý víkend bude na hradním nádvoří možno navštívit ležení spolku oživené historie, Družina urozeného pána Hynka Krušiny z Lichtenburka, jež představí reálie druhé poloviny 14. století.

Další akce

Noc kostelů - odhalí kovářské dílo
KDY: 12. června
KDE: Klatovy
ZA KOLIK: zdarma

Kostel sboru Dr. Farského Církve československé husitské v Klatovech připravil program od 18 do 20 hodin. Program začne odhalením kovářského díla na farní zahradě. Půjde o kovanou plastiku jeřába nazvaná Svoboda a dále kovaný vinohrad. Program pak bude pokračovat přednáškou Dějiny Tibetu a koncertem indické hudby.

Noc kostelů - prohlídka švihovské hradní kaple, epitafu a náhrobku Půty Švihovského 
KDY: 12. června
KDE: Švihov
ZA KOLIK: zdarma

Při příležitosti Noci kostelů bude jako každý rok možná individuální prohlídka hradní kaple Nanebevzetí Panny Marie na hradě Švihov. Návštěva kaple při osvětlení znamená nevšední zážitek a možnost ztišení v místech, která nejsou běžně k zastavení přístupná. Návštěva kaple bude letos doplněna i zajímavostmi ze života významného švihovského pána.

Noc kostelů
KDY: 12. června
KDE: Klatovsko
ZA KOLIK: zdarma

K tradiční akce Noc kostelů se připojuje mnoho kostelů, které budou otevřeny na Klatovsku, najdete zde: https://www.nockostelu.cz/kostely/all/-/0/okresy.

Extra Band revival vystoupí v Makově
KDY: 13. června
KDE: Makov
ZA KOLIK: neuvedeno

Letní parket v Makově u Klatov ožije v sobotu večer bigbítem. Vystoupí zde legendární kapela Extra Band revival s hostem Radkem Zíkou. Rockový červnový večírek plný nestárnoucích hitů odstartuje ve 21 hodin. O týden později zahraje skupina na ostrově Santos v Sušici.

Brutus zahraje v Neznašovech
KDY: 13. června
KDE: Neznašovy
ZA KOLIK: neuvedeno

Na krytém parketu v Neznašovech vystoupí v sobotu kapela Brutus. Těšit se tak můžete na všechny známé hity.

Rozhledna na Hůrce otevřena
KDY: od středy do neděle
KDE: Klatovy
ZA KOLIK: 25 Kč, 15 Kč

Na klatovské Hůrce je opět otevřeno občerstvení. Přístupné je vždy od středy do neděle, ve všední dny od 15 hodin, o víkendu od 14 hodin. Rozhledna bude otevřena ve stejnou dobu.

Rozjede se opět Šumavláček
KDY: od 13. června
KDE: Železná Ruda
ZA KOLIK: dle ceníku a vzdálenosti

Od soboty 13. června se můžete opět projet ze Železné Rudy k Černému jezeru Šumavláčkem. Jet můžete buď ze Železné Rudy nebo ze Špičáckého sedla až k jezeru. Stejně tak i zpět.

Prohlídky na Mouřenci
KDY: 13. června
KDE: Annín
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Komentované prohlídky kostela sv. Mořice na Mouřenci u Annína a kostnice jsou opět obnoveny. Vydat se na ně můžete každou sobotu od 11 hodin. Na prohlídku není třeba se hlásit, stačí přijít. Sraz je před kostelem. Prohlídka trvá zhruba hodinu a končí poledním vyzváněním zvonů.