Tak jako každý rok se chudeničtí zahrádkáři chystají na výstavu svých výpestků. Letos se uskuteční o prodlouženém víkendu 26. až 28. září. "Je to již tradice. Každý rok na podzim sneseme na naší výstavu to nejlepší z toho, co se nám na našich zahrádkách podařilo vypěstovat. A protože máme mezi členy i spousty šikovných lidí, na výstavě kromě ovoce, zeleniny, květin a dalšího sortimentu vystavujeme i práce našich členek a členů. Někdo vyřezává, někdo dělá květinové vazby, jiný háčkuje nebo plete z pedigu, jiní zase kreslí nebo maluje. Vystavovat na výstavě zahrádkářů samozřejmně mohou i nečlenové. A jsme za jejich exponáty vděční," říká hospodářka základní organizace Českého svazu zahrádkářů v Chudenicích Jitka Egermayerová.

Chudeničtí zahrádkáři letos poprvé budou svoji výstavu pořádat na Starém czerninském zámku, kde obsadí síň Josefa Dobrovského. "Moc se na výstavu těšíme, protože jsme pro ni letos získali atraktivní prostředí na zámku," pokračuje Egermayerová.

Zahrádkářská výstava měla mít bohatý doprovodný program, který musel být bohužel zrušen. "Výstava bude otevřena všechny tři dny od 9 do 16 hodin. 
Ruší se ale po konzultaci s Krajskou hygienickou stanicí Plzeňského kraje veškerý doprovodný program a to Den medu a včel, Farmářský den i soutěž o nejlepší štrůdl," uvedl kastelán zámku a předseda zahrádkářské organizace v Chudenicích Ludvík Pouza.

Ruší se taktéž plánovaná beseda s moderátory Ludmilou Duškovou a Janem Kopřivou z Receptáře, která se měla konat 1. 10. v restauraci Stará škola Chudenice. "O náhradním termínu besedy vás budeme včas informovat. ," dodal Pouza.

Výstava bude na zámku v Chudenicích otevřena po všechny tři dny od 9 do 16 hodin.

Další akce

Klatovy slaví 760 let - ZRUŠENO
KDY: 26. a 27. září
KDE: Klatovy
ZA KOLIK: zdarma

O víkendu se budou konat na náměstí v Klatovech slavnosti vína s kulturním programem. V sobotu vystoupí v 18 hodin zpěvák Dalibor Janda, v neděli pak bude pódium patřit od 19 hodin zpěvačce Martě Jandové. Uskuteční se i cimbálová muzika M. Broučka, klatovský Big Band, Úhlavanka, Sentiment a další. V jezuitském refektáři se v sobotu uskuteční série přednášek věnovaných zakladateli města, králi Přemyslu Otakaru II. Na neděli odpoledne můžete na třech místech centra Klatov vidět oživené obrazy z historie města, které bude režírovat herec a hudebník Petr Batěk. Připraven je bohatý a pestrý program.

Svatováclavské oslavy v Klatovech - ZRUŠENO
KDY: 28. září
KDE: Klatovy
ZA KOLIK: zdarma

Pondělí bude patřit Svatováclavským oslavám, na nichž nebude chybět příjezd sv. Václava s družinou.
Během programu vystoupí skupiny Animata a BraAgas. Premiérově se od 14 hodin program přesune do Hostašových sadů, kde se můžete těšit na vystoupení šermířů, dobovou hudbu v podání skupiny Elthin, bubenickou show Wild Sticks, dílničky pro děti, divadelní představení, dobové trhy s ukázkami řemesel. Oslavy završí v 19 hodin koncert Ústřední hudby Armády České republiky na radnici.
Zda oslavy omezí nějaká koronavirová opatření, bude záviset na tom, jaká v dané době budou platit. V současné době konání oslav nic nebrání.

Dny šumavského trojhradí
KDY: 26. - 28. září
KDE: Kašperk
ZA KOLIK: neuvedeno

O prodlouženém víkendu bude na hradě Kašperk probíhat již druhý ročník Dnů Šumavského trojhradí. Kromě standartních prohlídek hradu je připravená speciální prohlídka s kastelánem na téma středověké stravování a stolování. Prohlídky začínají vždy v 10:30, 13:00 a 15:00 hod. Doporučujeme rezervaci. Na hradním nádvoří bude během celého víkendu možné ochutnat původní recepty středověké kuchyně, které bude připravovat skutečný francouzský kuchař - přišel s dvorem Karla IV. z Francie a nyní se usídlil na jedné z králových držav, na hradě Kašperk. 

Buškova číše na hradě Velhartice
KDY: 26. - 28. září
KDE: Velhartice
ZA KOLIK: neuvedeno

Na hradě Velhartice je připraven pestrý a atraktivní program, který umožní návštěvník nahlédnout do každodenního života na panském sídle ve středověku. Představeno bude především stolování urozených vrstev, kdy mělo vše svá pravidla, zákonitosti, rituály. S trochou nadsázky by se dalo říci, že se sklepy a další prostory velhartického hradu opět zaplní pokrmy, vínem a pivem, jako tomu bývalo za dob své středověké slávy. Návštěvníci hradu mají možnost toto zažít a něco z romantiky středověku zažít svými smysly, resp. ochutnat. Prohlídky hradu budou spojeny s ochutnávkou středověkých pokrmů. Chybět nebude ochutnávka vína a mnoho dalšího.

Ochutnávky vína v Janovicích - ZRUŠENO
KDY: 26. září od 14 hodin
KDE: Janovice nad Úhlavou
ZA KOLIK: neuvedeno

Farmářské trhy v Sušici
KDY: 26. září od 8 do 13 hodin
KDE: Sušice
ZA KOLIK: zdarma

Trhy s farmářskými produkty a doprovodným kulturním programem se konají na sušickém náměstí v sobotu.

Bezděkovské kolečko
KDY: 26. září od 9 hodin
KDE: Bezděkov
ZA KOLIK: 50 Kč 

Turistický pochod a cyklovyjížďka Bezděkovské kolečko se koná v sobotu. Start je mezi 9 a 10 hodinou na sokolském hřišti v Bezděkově, kde je i cíl. Pro pěší je připravena trasa v délce 9,5 km. Cyklisté mají na výběr ze tří variant, a to 13, 25 a 42 km. Startovné činí 50 Kč a zahrnuje ranní kávu, čaj, bábovku, poukaz na občerstvení či mapku. 

Hrad Kašperk bude mít vlastní známku 
KDY: 25. září od 14 hodin
KDE: Kašperské Hory 
ZA KOLIK: zdarma 

Sušický klub filatelistů slavnostně pokřtí poštovní známku Hrad Kašperk. Akce proběhne v pátek od 14 hodin na Městském úřadě v Kašperských Horách za účasti autorů známky. Součástí programu bude beseda s nejlepšími tvůrci známek v České republice. Pro zájemce bude připraven odvoz městským autobusem na hrad Kašperk a jeho komentovaná prohlídka.

Kateřina Štenclová zahájí výstavu obrazů
KDY: 26. září od 17 hodin
KDE: Klatovy
ZA KOLIK: 80 Kč 

Malířka Kateřina Štenclová vystaví své obrazy v Galerii U Bílého jednorožce v Klatovech. Výstava není klasickou chronologickou retrospektivou malířky, ale ukáže témata, principy a postupy, které se v její práci objevují. Zahájena bude vernisáží v sobotu 26. září od 17 hodin. Expozice potrvá do 22. listopadu.