Matky bývají někdy až přehnaně starostlivé. Důkazem toho jsou debaty o fotbale. Na diskusních fórech se to hemží dotazy typu „Syn by chtěl s kamarády vyrazit na stadion. Je mu ale dvanáct let. Pustili byste ho?“ nebo „Manžel by vzal sebou naší čtyřletou dcerku, aby taky fandila. Není to pro holky moc nebezpečné?“

Správnou odpověď těžko najdete. Pokud je dotyčný jen trochu při smyslech, asi nehrozí, že vyrazí do kotle mezi chuligány.

Navíc fotbal, ale i hokej (respektive především české kluby) urazily za poslední léta velký kus cesty.

Dětské programy zastavila pandemie

Funkcionáři klubů pochopili, že sledování sportu naživo může být zábava pro celou rodinu. Přizpůsobili tomu prostředí, nachystali různé akce. Asi nejdále je fotbalová Sparta, která přišla s rodinnou tribunou už v roce 2007. Děti si tam mohly kopat do malých branek, nechyběly soutěže, k dispozici bylo i hlídání. Tehdy za lidovou cenu dvě stě korun pro dva dospělé a dvě děti.

Voják - ilustrační foto.
Povinná vojna? Ne, je to na rodičích, říká expert

Dnes je situace jiná. „Pořád máme k dispozici místa pro rodiny, ale žádný program kvůli koronavirové situaci neděláme,“ prozradil mluvčí letenského klubu Ondřej Kasík.

Sparta teď nejmenším fanouškům nabízí jen členství ve speciálním klubu, kdy se děti po registraci a zaplacení příspěvku dočkají časopisu o sparťanské historii.K tomu mají levnější vstupenkya chodí jim pozvánky na různé akce. „Aktuálně máme čtyři stovky zaregistrovaných sparťánků,“ dodal Kasík.

Podobnou cestou se před několika lety vydala také Plzeň. Malí fanoušci se vraceli z utkání s unikátní fotkou i pomalovanými tvářemi. Jenže i tam pandemie snahu zastavila.

Tribuny pro rodiny mají, také Slavia, Liberec nebo Teplice. Jde však pouze o vyhrazené sektory.

Zdarma na stadion podle výšky

Sem tam přijdou na přetřes ceny dětských vstupenek. Liší se. A hodně. Jak napříč zemí, tak napříč sporty.

Vůbec nejvlídnější přístup mají fotbalové Teplice. Děti do sto padesáti centimetrů výšky mají na ligu vstup zdarma. „Vnímáme, že na nás chodí rodiny. Často dědas vnukem,“ říká marketingový manažer FK Teplice Martin Kovařík. Pro srovnání, na Spartě se neplatí za dítě do sto deseti centimetrů, většina klubů pak pouští zdarma děti do šesti let, ale bez nároku na místo.

Režisér Dan Svátek
Spící město jsme točili v pustých ulicích, říká režisér Dan Svátek

Výjimky? Kupříkladu na Slavii platí i batole. Takřka žádnou výhodu nemají ani Pardubice nebo Karviná.

Ale zpět k Teplicím. Právě na jejich stadionu často fandí hloučky dětí. „Organizované skupiny, ať jde o školy nebo sportovní kroužky, pouštíme také zadarmo,“ popsal Kovařík.

V hokeji ještě všechny kluby svůj ceník nezveřejnily. Čekají, jaké podmínky úřady nastaví. Někde už pro děti avizují symbolickou cenu (Zlín, Hradec Králové), pouze na jediném stadionu, opět na severu Čech,v Litvínově, se hlásí k politice děti zdarma (do sto čtyřiceti centimetrů).

Ostuda na hokeji

Ovšem ani ceny obvykle nehrají tu zásadní roli. Klíčová je pro mnohé rodiče atmosféra. Pohodlí a hlavně chování ostatních fanoušků.

Děti a cvičení - Ilustrační foto
Covid sebral školákům pohybové aktivity. Děti tak ztratily smysl pro povinnost

Jako odstrašující příklad lze zmínit nedávný přípravný hokejový zápas Českých Budějovic a Sparty, po němž rozpoutala diskusi manželka brankáře Alexandra Saláka Michaela. Šokovalo ji chování domácích příznivců. Jedna vulgarita prý střídala druhou. Skandování „smrt Spartě“ její děti opravdu nechápaly. „Syn se tam rozbrečel a řekl, že už nikdy nechce jít na hokej. Bál se, že tátovi chce někdo ublížit. Věřím, že v Praze se dá chodit na hokej i s dětmi. Do dalších míst se ale nepohrneme,“ vzkázala Saláková.

Ideální návod a místo asi neexistuje. Klíčové je ale připravit děti na to, že ne všichni fanoušci se chovají a vypadají jak ze žurnálu. Stejné je to v restauracích i v bazénech.

Letní seriál Deníku

Zdroj: DeníkCo to je?

Jedná se o seriál Deníku, který se zabývá rozdílným světem dětí a rodičů. Vychází z dotazníku Deníku, v němž jsme získali přes čtyři tisíce odpovědí od našich čtenářů i školáků, a z dalších podnětů. Jako nit se seriálem povinou témata spojená s partnerským filmem Spící město režiséra Dana Svátka, který pojednává o světě, kde rodiče usnou a děti si musí poradit sami ve světě, kde žijí jen ony samy a dospělí bez dětí.

Kdy seriál vychází?
Každé úterý, středu, čtvrtek a sobotu v tištěném Deníku. A to až do konce prázdnin. Doprovázen je i sérií rozhovorů a témat v magazínech a celý jej najdete na denik.cz.

Na čem je seriál a celý Letní deník postaven?
Seriál Rodiče a děti má pět pilířů: 1. Tematický blok věnovaný vždy fenoménu ze života dětí, dospělých, jejich vzájemnému vztahu či rozdílnému pohledu na problém. 2. Seriál rozhovorů s herci a osobnostmi spojenými s filmem Spící město o fenoménech popsaných v tematickém bloku. 3. Střípky z natáčení Spícího města. Ale i z knihy Martina Vopěnky a míst, kde se film točil. 4. Píšu Ti. Projekt dopisů dětí rodičům a prarodičům. Píší je pro nás jak známé osobnosti, tak čtenáři (více na straně 10). 5. Společná zábava u více křížovek a testů, které vycházejí vždy jak na webu denik.cz, tak na straně 12. Součástí bude také čtenářská soutěž.