Hodně věcí zvládnu udělat i bez pomoci rodičů či jiných dospělých, věří školou povinní Češi. Samostatné si připadají dvě třetiny z téměř tří tisíc mladých respondentů z velké ankety Deníku Rodiče a děti. Jak ale školáci sebekriticky přiznávají, jejich matky a otcové by si přáli, aby na sobě dál pracovali a zmíněnou nezávislost na dospělých ještě více prohlubovali.

To potvrzují i odpovědi více než dvanácti stovek rodičů a prarodičů. Ti si samostatnost svých vlastních potomků vcelku pochvalují. Zároveň však dodávají, že oni sami se v době svého mládí dokázali bez dospělých obejít ještě lépe.

Komu školáci věří

Když už si s nějakým zapeklitým problémem mladí respondenti nedokážou poradit, nejčastěji se obracejí na svoji maminku. Trápení nebo tajemství jí nejčastěji svěřují asi dvě pětiny z nich. Na druhém místě v důvěře se umístili kamarádi a třetí příčku obsadil tatínek těsně před čtvrtými sourozenci.

Děti a cvičení - Ilustrační foto
Covid sebral školákům pohybové aktivity. Děti tak ztratily smysl pro povinnost

Zajímavé je také, když se výsledky srovnají s odpověďmi dospělých. Ti se většinou domnívají, že jim jejich potomci důvěřují. Čtyřiačtyřicet procent z nich pak tvrdí, že se jim jejich děti či vnoučata svěřují s tajemstvími a trápeními pravidelně. Osmatřicet procent věří, že alespoň někdy.

Letní seriál Deníku

Zdroj: DeníkCo to je?
Jedná se o seriál Deníku, který se zabývá rozdílným světem dětí a rodičů. Vychází z dotazníku Deníku, v němž jsme získali přes čtyři tisíce odpovědí od našich čtenářů i školáků, a z dalších podnětů. Jako nit se seriálem povinou témata spojená s partnerským filmem Spící město režiséra Dana Svátka, který pojednává o světě, kde rodiče usnou a děti si musí poradit sami ve světě, kde žijí jen ony samy a dospělí bez dětí.
Kdy seriál vychází?

Každé úterý, středu, čtvrtek a sobotu v tištěném Deníku. A to až do konce prázdnin. Doprovázen je i sérií rozhovorů a témat v magazínech a celý jej najdete na denik.cz.

Na čem je seriál a celý Letní deník postaven?
Seriál Rodiče a děti má pět pilířů: 1. Tematický blok věnovaný vždy fenoménu ze života dětí, dospělých, jejich vzájemnému vztahu či rozdílnému pohledu na problém. 2. Seriál rozhovorů s herci a osobnostmi spojenými s filmem Spící město o fenoménech popsaných v tematickém bloku. 3. Střípky z natáčení Spícího města. Ale i z knihy Martina Vopěnky a míst, kde se film točil. 4. Píšu Ti. Projekt dopisů dětí rodičům a prarodičům. Píší je pro nás jak známé osobnosti, tak čtenáři (více na straně 10). 5. Společná zábava u více křížovek a testů, které vycházejí vždy jak na webu denik.cz, tak na straně 12. Součástí bude také čtenářská soutěž.