Bílý, dužinatý, masitý a sladký fenykl je lahůdka. Specifická chuť, kterou mu dodávají silice, je podobně nasládlá a lékořicová jako u anýzu či badyánu, způsobuje ji totiž stejná chemická látka – anetol.
Fenykl je bohatý na vitaminy a další prvky, významné pro správné fungování organismu, včetně velkého obsahu vlákniny. Také snižuje hladinu cholesterolu v krvi a zmírňuje nadýmání. Jižanští kuchaři fenykl milují – zapékají ho, plní, dusí, přidávají do risotta… Tepelná úprava aromatickou chuť tlumí, není ovšem marné nechat ji vyniknout.

Já mám nejradši fenykl syrový. Podle návodu šéfkuchaře Jana Punčocháře ho krájím na tenké plátky a namočím na 15 minut do studené vody s ledem. Fenykl hezky zkřehne a je pak dokonalou součástí zeleninových salátů.
Můžete vyzkoušet i jednoduchý způsob konzumace, jako to dělají Italové - fenykl nakrájejte na měsíčky a namáčejte si ho do kvalitního (různě ochuceného) olivového oleje.
Protože fenykl obsahuje citrusové silice, skvěle ladí také s citrusy. Při nákupu vybírejte svěží a neotlačené bulvy, a raději menší – budou sladší a šťavnatější. U větších bulviček stonky a vnější tužší listy můžete odstranit a použít třeba do zeleninové polévky.
Nevyhazujte jemnou nať, hodí se na ozdobu.
Předplaťte si Deník.cz a získejte zdarma e-knihu plnou ovocných receptů. Více na: denik.cz/predplatne.