„Škoda byla zatím předběžně vyčíslena na jeden milion korun,“ uvedla krajská mluvčí hasičů Alena Marešová. Majitel musel od lékaře dostat léky na uklidnění.

Požár třípodlažního objektu ve Švihově byl ohlášen 25. září 11 minut po půlnoci. Ohněm bylo zasaženo třetí patro budovy, kde byly kromě dřeva uskladněné i další látky používané ve výrobě. „Šlo asi o 300 l lněného oleje v plastovém sudu a lak na finální úpravu dřeva. K místu události jednotky zřídily dálkovou dopravu vody a protože objekt se nachází v blízkosti komunikace I/27, byl v jednom jízdním pruhu omezen provoz. Plastový obal, ve kterém byl uskladněný lněný olej, byl vlivem vysokého žáru zničen a olej unikl na požářiště. Na místo byli proto povoláni zástupci odboru životního prostředí, aby kontrolovali, zda nedojde k poškození životního prostředí. Kvůli přítomnosti laku na úpravu dřeva bylo k uhašení požáru použito smáčedlo,“ popsala zásah Marešová.

Lokalizovat požár se podařilo ve 3.37 hodin. Zástupci odboru životního prostředí podle prvních informací neobjevili žádné poškození, další průzkum se uskuteční dnes ráno. V tuto chvíli jsou na místě vyšetřovatelé spolu s policejním specialisty, aby došetřili příčiny požáru. Oheň zničil celé třetí patro objektu, kde byla rozpracovaná výroba a zásoby a poškodil střechu a krov truhlárny. Dvě patra se podařilo hasičům uchránit, ale jsou promáčená.

„Vůbec netuším, co se mohlo stát. Vyráběli jsme tu nábytek, takže nevím, co bude s firmou. Je to pro mě děsný šok, teď jsem byl u lékaře, aby mi předepsal tabletku na uklidnění,“ řekl Deníku majitel objektu František Chládek a dodal: „Velké poděkování zasluhují hasiči, kteří odvedli skvělou práci. Nebýt jich, dopadlo to mnohem hůře.“