Přestože v těchto případech jdou někdy škody do tisíců korun a případy se tak zabývá i policie, viníci většinou uniknou trestu.
„Od počátku roku evidujeme na Klatovsku osm případů požáru kontejneru, popelnice, odpadkového koše a podobně. Nejvíce případů, tři, jsme zaznamenali v Horažďovicích, po dvou pak v Klatovech a Sušici. Obecně se dá říci, že čím větší město, tím častěji se tam s těmito případy setkáváme. Například v Plzni jsme letos už likvidovali 45 takovýchto požárů,“ vysvětlila krajská mluvčí hasičů Blanka Rauscherová.
Požáry kontejnerů a popelnic mají většinou na svědomí buď kuřáci, kteří do nádoby odhodí hořící nedopalek, či opilci, kteří zapálí pro zábavu. Většinou jsou škody minimální, v případech plastových kontejnerů jdou však do tisíců a vše tak šetří policie. „Letos se zabýváme dvěma těmito přečiny. Jde o lednový požár kontejneru v Horažďovicích, kdy byla škoda 10 tisíc korun, a nedělní požár v klatovské Mánesově ulici, kdy dosáhla škoda dokonce 15 tisíc korun. Pachateli by podle trestního zákoníku hrozil až roční nepodmíněný trest,“ uvedla klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová. Policie ovšem přiznává, že i když jsou ve městech kamery, viníka požáru se daří vypátrat a usvědčit jen zcela výjimečně.