Leden 2008

O střechu nad hlavou přišla v noci z 10. na 11.ledna při požáru 80letá žena z Divišovic na Klatovsku. Té se naštěstí podařilo uniknout plamenům, ale požárem byla zasažena střešní část jednopodlažního rodinného domu o rozměru cca 15 x 8 m, odkud se oheň rozšířil na vedlejší stodolu o rozměru cca 12 x 10 m. „Požár byl zlikvidován do dvou hodin, poté hasiči strhnuli krov, dohašovali skrytá ohniska a vynesli ohořelé věci z objektu,“ uvedla krajská mluvčí hasičů Blanka Nechvátalová a dodala, že celá střecha a stodola ze dvou třetin kompletně shořely, hasičům se podařilo uchránit napojený objekt bývalé kovárny a v blízkosti stojící rodinný dům.

Březen 2008

Na psychiatrii skončil 22letý mladík, který v neděli v podvečer nacházel v domě svých rodičů v Soběšicích v obývacím pokoji na hromadu věci, poté je spolu se skříní polil benzinem a vše zapálil. Dýmu valícího se z domu si všimli obyvatelé obce, a tak se podařilo zabránit neštěstí. „Díky včasné pomoci souseda, který je profesionálním hasičem, se oheň nerozhořel,“ uvedla Blanka Nechvátalová z krajského hasičského sboru a dodala, že teplem a kouřem bylo poškozeno vybavení místnosti, škody byly předběžně odhadnuty do 50 tisíc korun. „Kdyby se oheň více rozšířil, mohl shořet celý dům. V silném větru navíc hrozilo, že se oheň rozšíří na další objekty ve vsi,“ řekl Deníku starosta Soběšic Václav Kotmel, podle něhož mladík jevil výrazné známky požití drog.

Květen 2008

V pátek 30. května byl na Krajské operační a informační středisko v Plzni ohlášen požár pracovního stroje v lese nedaleko obce Přestanice spadající pod Klatovy. Na místo vyjela jednotka HZS ze stanice Sušice a dobrovolná jednotka Milínov-Hlavňovice. Šlo o lesní stroj harvestor. Požár vznikl v motorové části stroje zřejmě vinou technické závady. Po uhašení požáru bylo možné konstatovat, že oheň zničil téměř celý stroj. Škoda byla vyčíslena na 1,5 milionu korun.

Červenec 2008

V neděli 20. července vyjížděly jednotky k požáru rodinného domku v obci Srní. Po příjezdu na místo bylo podkroví domu celé v plamenech. „Na místo byla okamžitě zajištěna dálková doprava vody. Požár se podařilo lokalizovat kolem druhé hodiny ranní. V době požáru se v podkroví domu nikdo nenacházel, majitelé bydlí v přiléhajícím domku. Ten nebyl požárem poškozen. Oheň úplně zničil krov a celou půdní vestavbu. Škoda byla předběžně vyčíslena na jeden milion korun. Požár byl s velkou pravděpodobností založen úmyslně,“ uvedla Marešová.

Srpen 2008

Ve středu 13. srpna byl ohlášen požár stodoly v obci Smrkovec. Šlo o požár domu se stodolou, který byl využíván jako rekreační chalupa. Rozloha domu cca 7 x 30 m. Oheň vzniknul ve stodole, kde bylo uskladněno topivo, nářadí, různý materiál a odložené věci. Odtud se požár rozšířil na střechu celého objektu. Stodola byla při požáru zcela zničena, obytná část byla poškozena pouze vodou při hašení. Nikdo nebyl zraněn. Škoda byla vyčíslena na 700 tisíc korun. Příčinou vzniku požáru byl pravděpodobně úmysl.

Říjen 2008

Výbuch fritovacího hrnce vážně zranil v klatovské Prusíkově ulici 15letou dívku. Ta utrpěla popáleniny druhého stupně a musela být hospitalizována v nemocnici. „Byla jsem u sousedky, když jsem slyšela tu ránu. Tak jsem hned běžela domů a viděla dceru. Měla ohořelé vlasy a popálené ruce,“ řekla Deníku se slzami v očích zdrcená maminka. Školačka zřejmě doplatila na to, že když se jí při přípravě jídla vznítil olej ve fritovacím hrnci, pokusila se ho uhasit vodou. Následoval výbuch, který částečně poškodil kuchyni a rozbil dvě okna. Střepy ležely až patnáct metrů od domu. „Dívka měla podle zasahujícího lékaře velké štěstí, že se stačila částečně otočit,“ uvedla krajská mluvčí zdravotnické záchranné služby Lenka Ptáčková.

Listopad 2008

Požár zachvátil v noci ze 13. na 14. listopadu hospodářskou budovu v Dešenicích nedaleko Nýrska. V plamenech uhořelo několik králíků, ale hajný, který spal v sousedním domku, vyvázl bez újmy na zdraví. Škoda přesáhla půl milionu, ale mohla být mnohem vyšší, kdyby nebylo všímavého motoristy. Ten viděl za lesem plameny a ihned zavolal hasičům, že zřejmě hoří les nebo tráva. Hasiči okamžitě vyjeli na místo a uviděli hospodářskou přístavbu, která byla celá v plamenech. Přístavba byla součástí lesáckého domku na samotě. „Tím, že ihned zatelefonoval a my byli na místě včas, se zřejmě podařilo zabránit tomu, aby začal hořet i přilehlý dům a možná i les,“ uvedla Marešová.

Plných deset hodin strávili hasiči v Dehtíně, kde začala 17. listopadu hořet stodola. Ta se změnila podle svědků v ohnivou kouli. „Ráno jsme se vzbudili a vše bylo v plamenech. Ještě, že oheň nepřeskočil na staré stavení a že se dvěma koním a stádu ovcí podařilo ze stodoly utéci. Naštěstí měla zvířata otevřené dveře,“ řekla Deníku zdrcená spolumajitelka objektu Iveta Vajgertová a dodala: „Měli jsme tam sto metráků sena, sedla, postroje a další věci. Je to strašné.“ Škoda byla předběžně vyčíslena na zhruba 200 tisíc korun, pravděpodobnou příčinou požáru bylo samovznícení sena.