Policisté dopadli žháře, který v listopadu zapálil na Strážovsku maštal u chalupy. Učinil tak ze vzteku, teď mu za to hrozí až dva roky vězení.

Požár má na svědomí 28letý muž z Janovicka. Ten se údajně před časem nepohodl s rodiči, odešel z domova a teď přespává, kde se dá.

„V chalupě na Strážovsku přespával jeho kamarád, tak se tam za ním vypravil. Když ho tam nenašel, posbíral papíry a ze vzteku je v maštali zapálil. Poté odešel,“ řekl Deníku kriminalista, který případ vyšetřuje.

Žhář i majitel objektu měli velké štěstí, že oheň samovolně uhasl a nerozšířil se na přilehlou chalupu. Přesto plameny a dým způsobily škodu přesahující 30 tisíc korun. Mladíkovi hrozí za porušování domovní svobody a poškozování cizí věci až dvouletý nepodmíněný trest.

Požár ve Strážově není letos na Klatovsku jediný, který má na svědomí úmyslné zapálení. „Od začátku roku do 23. prosince vyjížděli hasiči na Klatovsku ke 131 požárům. U dvaceti z těchto událostí byla jako příčina označena hra dětí nebo úmysl. Tři pachatelé úmyslně založených požárů byli zjištěni, tři případy měly na svědomí děti do 15 let a dalších 14 požárů zůstalo bez určení pachatele,“ informovala Deník krajská mluvčí hasičů Alena Marešová.

Vztek bývá důvodem k úmyslnému zapálení jen zřídka, častěji jsou žháři motivováni mstou, pojistným podvodem a někdy trpí tzv. pyromanií. To je chorobná záliba v ohni, která vede i k sexuálnímu uspokojení při pozorování plamenů.

Žháři a Klatovsko

Žháři mají na svědomí na Klatovsku hned několik větších požárů. Například letos v dubnu shořel úmyslně zapálený keltský srub v Archeoparku v Prášilech na Šumavě, vloni žháři zapálili pilu ve Velenovech, kde se škoda vyšplhala na jeden a půl milionu korun, či požár rodinného domu ve Slatině.