Požár zachvátil v noci ze čtvrtka na pátek hospodářskou budovu v Dešenicích nedaleko Nýrska. V plamenech uhořelo několik králíků, ale hajný, který spal v sousedním domku, vyvázl bez újmy na zdraví.


Škoda přesáhla půl milionu, ale mohla být mnohem vyšší, kdyby nebylo všímavého motoristy. Ten viděl za lesem plameny a ihned zavolal hasičům, že zřejmě hoří les nebo tráva. Hasiči okamžitě vyjeli na místo a uviděli hospodářskou přístavbu, která byla celá v plamenech. Přístavba byla součástí lesáckého domku na samotě. „Tím, že ihned zatelefonoval a my byli na místě včas, se zřejmě podařilo zabránit tomu, aby začal hořet i přilehlý dům a možná i les,“ uvedla krajská mluvčí hasičů Alena Marešová.


Domek obýval pouze hajný, kterého vzbudilo až praskání dřeva, neboť v té době už byla přístavba celá zasažená požárem. Muži se naštěstí nic nestalo, protože požár zasáhl domek jen minimálně.


„Jednotky po příjezdu na místo okamžitě zajistily dálkovou dopravu vody na požářiště. Čerpací stanoviště bylo vytvořeno na koupališti v Dešenicích. Na půdě přístřešku byly také objeveny dvě malé propan-butanové lahve, které hasiči vynesli a ochlazovali. V přístavbě bylo uskladněno větší množství sena, starší automobil patřící majiteli objektu a další materiál. V blízkosti hospodářského objektu stála králíkárna, ve které zahynulo několik kusů zvířat. Dva psi a další drobný kur byli před ohněm uchráněni,“ popsala zásah Marešová.


Požár celou hospodářskou přístavbu zničil, ale podařilo se před ohněm ochránit těsně přistavěný lesácký domek. Na domku požár poškodil pouze na malém místě krov. V brzkých ranních hodinách byla na místo ještě vyslána termokamera, aby odhalila případná skrytá ohniska. V půl šesté ráno bylo místo předáno zástupcům Lesů ČR. Jako dohlídka na místě zůstává do 13 hodin jednotka dobrovolných hasičů z Dešenic a Nýrska.


Škoda byla předběžně vyčíslena na 550 tisíc korun. Ráno na místo dorazili kriminální služba Policie ČR a vyšetřovatel, aby došetřili příčiny požáru.